- W środę, 7 maja, kardynałowie rozpoczęli konklawe w celu wyboru następcy papieża Franciszka.
- Pierwsze konklawe miało miejsce w 1241 roku w trudnych warunkach wojennych.
- Najdłuższe konklawe trwało około trzech lat, a najkrótsze zaledwie kilka godzin.
- Ostatnie konklawe poza Rzymem miało miejsce w 1800 roku w Wenecji.
- W 2013 roku papieżem został kardynał Jorge Mario Bergoglio, pierwszy Latynos w tej roli.
W środę, 7 maja, kardynałowie rozpoczęli konklawe w celu wyboru następcy papieża Franciszka, a niemiecka Katolicka Agencja Informacyjna (KNA) przedstawia interesujące fakty dotyczące historii wyborów papieskich.
Pierwsze konklawe
Pierwsze konklawe miało miejsce w 1241 roku w trudnych, wojennych warunkach. Kardynałowie, skłóceni między sobą, zostali zamknięci przez rzymskiego senatora Matteo Rosso Orsini w osobnym pomieszczeniu. Po śmierci jednego z kardynałów wybrano najstarszego z nich, Celestyna IV, który zmarł po 17 dniach, zanim zdążył objąć swój urząd.
Światowe konklawe
W 1958 roku, po śmierci Piusa XII, odbyło się pierwsze konklawe, w którym wzięli udział kardynałowie z Chin, Indii, Związku Radzieckiego i Afryki.
Najdłuższe i najkrótsze konklawe
Najdłuższe konklawe w historii trwało około trzech lat. Po śmierci Klemensa IV w listopadzie 1268 roku, kardynałowie zebrali się w Viterbo, gdzie dopiero 1 września 1271 roku osiągnęli kompromis. Z kolei najkrótsze konklawe miało miejsce 31 października 1503 roku, gdy wybrano Juliusza II, trwając zaledwie kilka godzin.
Konklawe poza Rzymem
Nie wszystkie wybory papieża odbywały się w Rzymie. W historii sześć razy wybór papieża miał miejsce we Francji, a ostatnie konklawe poza Rzymem miało miejsce w 1800 roku w Wenecji z obawy przed ingerencją Napoleona.
Konklawe w Konstancji
W listopadzie 1417 roku w Konstancji wybrano papieża Marcina V, co zakończyło trwający prawie 40 lat rozłam w Kościele. Po raz pierwszy i ostatni w historii w konklawe wzięli udział świeccy.
Interesujące przypadki kardynałów
Ostatnim papieżem, który wcześniej nie był kardynałem, był Bartolomeo Prignano, arcybiskup Bari, wybrany w 1378 roku. Ostatnim kardynałem, który nie był nawet księdzem, był Theodulf Mertel, który wziął udział w konklawe w 1878 roku. Po śmierci papieża Leona X, wybrano holenderskiego kardynała Adriaana Florenszoona Boeyensa, mimo że nie był obecny na konklawe.
Nieobecni na konklawe
W 1978 roku odbyło się pierwsze konklawe, w którym nie mogli uczestniczyć kardynałowie powyżej 80. roku życia. Był to również pierwszy przypadek od ponad 450 lat, gdy wybrano papieża niebędącego Włochem; został nim Polak, Karol Wojtyła.
Papież Franciszek
W 2013 roku arcybiskup Buenos Aires, kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i pierwszy Latynos, został papieżem. Wybrał imię Franciszek, które nie było wcześniej używane przez papieży przez ponad 1000 lat.