- Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w 2024/2025 odbędzie się 27 czerwca.
- Uczniowie będą musieli czekać dłużej na wakacje w porównaniu do lat ubiegłych.
- Egzaminy maturalne odbędą się w dniach 5-24 maja, a egzamin ósmoklasisty 13-15 maja.
- Czerwiec przyniesie dodatkowe dni wolne, w tym Dzień Dziecka i Boże Ciało.
- Organizacja roku szkolnego opiera się na rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r.
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie będą musieli dłużej czekać na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych, które odbędzie się 27 czerwca, co jest wynikiem przepisów regulujących organizację roku szkolnego.
Organizacja roku szkolnego
Organizacja roku szkolnego w publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych placówkach kształcenia zawodowego jest określona w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. W szczególności regulacje te dotyczą terminów rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Terminy rozpoczęcia i zakończenia zajęć
Zgodnie z § 2 rozporządzenia, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. W przypadku, gdy pierwszy dzień września przypada na piątek lub sobotę, zajęcia zaczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września. Z kolei, jeśli czwartek przed najbliższym piątkiem po 20 czerwca jest dniem wolnym od pracy, zajęcia kończą się w środę poprzedzającą ten dzień.
Wydłużony czas oczekiwania
W roku szkolnym 2024/2025 zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych nastąpi 27 czerwca, co oznacza, że uczniowie będą musieli czekać dłużej na wakacje niż w latach ubiegłych. W 2024 roku zakończenie zajęć miało miejsce 22 czerwca, a w 2023 roku 23 czerwca.
Majówka i egzaminy
Pomimo wydłużonego czasu oczekiwania na wakacje, uczniowie mogą liczyć na długi weekend związany z majówką. W dniach 5-24 maja odbędą się egzaminy maturalne, a 13-15 maja egzamin ósmoklasisty. W 2025 roku 1 maja przypada na czwartek, a wiele szkół w tym dniu będzie miało dni dyrektorskie, co oznacza dodatkowe dni wolne dla uczniów.
Przyjemności w czerwcu
Również czerwiec przyniesie uczniom dodatkowe dni wolne. Oprócz obchodów Dnia Dziecka, uczniowie będą mogli cieszyć się długim weekendem związanym z przypadającym 19 czerwca Bożym Ciałem.
Podstawa prawna
Organizacja roku szkolnego opiera się na rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1211).