Victor Ambros doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Victor Ambros, amerykański biolog molekularny i ubiegłoroczny noblista z medycyny, został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Śląskiej 6 maja 2025 roku. Uroczystość miała miejsce w ramach obchodów 80-lecia uczelni.

  • Victor Ambros został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Śląskiej 6 maja 2025 roku.
  • Uroczystość miała miejsce w ramach obchodów 80-lecia uczelni i była pierwszą ceremonią nadania tytułu Ambrosowi po przyznaniu mu Nagrody Nobla w 2024 roku.
  • Ambros jest uznawany za czołowego badacza w dziedzinie regulacji genów i biologii molekularnej, a jego odkrycie mikroRNA miało kluczowe znaczenie dla zrozumienia wielu chorób.
  • Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk, podkreślił determinację i pokorę Ambrosa w dążeniu do prawdy oraz jego podejście do pracy zespołowej.
  • Prof. Krzysztof Fujarewicz w laudacji zwrócił uwagę na szerokie zainteresowania Ambrosa, określając go mianem "człowieka renesansu".

Uroczystość nadania tytułu

Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk, poinformował, że jest to pierwsza ceremonia nadania Victorowi Ambrosowi tytułu doktora honoris causa po przyznaniu mu Nagrody Nobla w 2024 roku. Ambros jest uznawany za jednego z czołowych badaczy w dziedzinie regulacji genów i biologii molekularnej.

Odkrycia naukowe

W 2024 roku Komitet Noblowski w dziedzinie medycyny uhonorował go za odkrycie mikroRNA, nowej klasy cząsteczek RNA, które są kluczowe dla zrozumienia rozwoju chorób autoimmunologicznych, nowotworów i cukrzycy. Odkrycie to ujawniło nową zasadę regulacji genów, niezbędną dla funkcjonowania organizmów wielokomórkowych.

Refleksje rektora

Podczas uroczystości rektor Pawełczyk podkreślił, że za osiągnięciami Ambrosa stoi determinacja i pokora. „Nie szukał szybkiej kariery, ale prawdy” – zaznaczył. W ocenie rektora, jego podejście do pracy zespołowej i interdyscyplinarności jest godne naśladowania.

Laudacja i osiągnięcia

W laudacji prof. Krzysztof Fujarewicz zwrócił uwagę na szerokie zainteresowania Ambrosa, który zaczynał od astronomii, a obecnie jest znany z badań nad biologią molekularną. „Jest człowiekiem renesansu” – stwierdził laudator, podkreślając jego umiejętność łączenia faktów z różnych dziedzin.

Powiązania z Polską

Victor Ambros w swoim wystąpieniu zaznaczył swoje polskie korzenie, mówiąc o ojcu, który pochodził z Dardziszki na Wileńszczyźnie. Wyraził wdzięczność za przyjęcie go do społeczności Politechniki Śląskiej oraz za wsparcie, jakie otrzymał od swojego zespołu.

Wizyty na Politechnice

Związki Ambrosa z Politechniką Śląską sięgają kilku lat. Naukowiec był zapraszany do przedstawienia referatów na Gliwickich Spotkaniach Naukowych, a jego badania dotyczą mikroRNA i jego roli w regulacji genów w komórkach zdrowych i nowotworowych.

Biografia Victora Ambrosa

Victor Ambros urodził się w 1953 roku w Hanoverze w USA. Jest absolwentem Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdzie uzyskał tytuł Bachelor of Science w dziedzinie biologii. Po obronie doktoratu w 1979 roku rozpoczął karierę naukową, prowadząc badania nad regulacją genów na Harvard University oraz Dartmouth College.

Honorowy tytuł doktora

Victor Ambros jest 56. doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej i drugim noblistą, który otrzymał ten tytuł. Wcześniej uhonorowano nim Briana Kobilkę, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2012 roku.

Spotkania z akademikami

Podczas dwudniowej wizyty na Politechnice Śląskiej, Ambros spotkał się z przedstawicielami społeczności akademickiej oraz wziął udział w seminarium naukowym poświęconym biomedycynie. Uroczystość zakończyła się wystąpieniami gości, w tym wiceministra nauki prof. Marka Gzika.

Źródło: naukawpolsce.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments