- Trybunał Konstytucyjny uznał zmiany w finansowaniu TK i KRS za niekonstytucyjne.
- Problemy finansowe TK mogą wpłynąć na wypłaty wynagrodzeń sędziów.
- Prezes TK ostrzega przed możliwymi ograniczeniami wynagrodzeń sędziów w stanie spoczynku.
- Prezes TK, Bogdan Święczkowski, zadeklarował gotowość do współpracy z legalnymi organami władzy.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany w finansowaniu tej instytucji oraz Krajowej Rady Sądownictwa zawarte w ustawie budżetowej są niekonstytucyjne, co może wpłynąć na wypłaty wynagrodzeń sędziów.
Problemy finansowe TK
Problemy finansowe w Trybunale Konstytucyjnym związane są z ustawą budżetową przyjętą przez sejmową większość, która zmniejsza środki dla TK i Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Część zapisów ustawy została skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Orzeczenie Trybunału
We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy zawarte w ustawie budżetowej są niekonstytucyjne. Prezes TK, Bogdan Święczkowski, podkreślił, że sprawa ma charakter precedensowy, ponieważ władza ustawodawcza w sposób niespotykany dotychczas w historii demokratycznego państwa prawa dokonała ograniczenia budżetu TK i KRS, co utrudnia wykonywanie zadań przez te organy.
Wynagrodzenia sędziów
Prezes TK wskazał na trudności związane z wypłatami wynagrodzeń dla sędziów. „Muszę dokonywać pewnej ekwilibrystyki, żeby w jakiejś części zaspokajać oczekiwania sędziów TK w zakresie wynagrodzeń” – stwierdził. Dodał, że w lutym sędziom nie wypłacono wynagrodzeń, jednak udało się znaleźć oszczędności, co pozwoliło na realizację wypłat za marzec, choć z opóźnieniem.
Możliwe ograniczenia
Święczkowski zaznaczył, że jeśli minister finansów nie odpowie na wnioski o wypłatę środków z rezerwy celowej, to najprawdopodobniej „zostaną ograniczone uposażenia dla sędziów w stanie spoczynku, jak również wynagrodzenia sędziów czynnych”.
Przesłuchanie prezesa TK
Na stronie Trybunału Konstytucyjnego opublikowano komunikat dotyczący przesłuchania Bogdana Święczkowskiego przez prokuratora Andrzeja Rybaka. W piśmie podkreślono, że wniosek został złożony przez „nieistniejącą tzw. sejmową Komisję Śledczą”. Prezes TK zaznaczył, że jego stawiennictwo mogłoby legitymizować nielegalne działania grupy posłów.
Współpraca z organami państwa
Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że jest gotowy do współpracy z legalnie działającymi organami władzy państwowej w zakresie wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości. Bogdan Święczkowski zadeklarował również gotowość do składania zeznań przed prokuratorem w śledztwie dotyczącym tzw. Pegasusa.