USA oburzone odrzuceniem planu pokojowego przez Zełenskiego

Władze USA wyraziły oburzenie po publicznym odrzuceniu przez Włodzimierza Zełenskiego amerykańskiej propozycji dotyczącej terytorialnych ustępstw na rzecz Rosji w zamian za porozumienie pokojowe w konflikcie na Ukrainie. Do zdarzenia doszło we wtorek, kiedy Zełenski odrzucił opcje przedstawione przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa podczas rozmów w Paryżu, które miały miejsce w zeszły czwartek. Propozycja obejmowała m.in. formalne uznanie Krymu jako terytorium rosyjskiego.

  • Władze USA wyraziły oburzenie po odrzuceniu przez Zełenskiego amerykańskiej propozycji dotyczącej terytorialnych ustępstw na rzecz Rosji.
  • Zełenski publicznie stwierdził, że Krym to terytorium Ukrainy i nie ma nic do omówienia w tej kwestii.
  • Amerykańscy urzędnicy zauważyli, że Ukraina woli najpierw omówić zawieszenie broni, a kwestie terytorialne pozostawić na później.
  • Planowane spotkanie w Londynie zostało odwołane po rezygnacji amerykańskiego sekretarza stanu Marco Rubio oraz ministrów spraw zagranicznych z NATO.
  • Andriej Jermak, szef sztabu Zełenskiego, poinformował o planowanych rozmowach z zachodnimi urzędnikami.

Zełenski broni Krymu

W swoich publicznych wypowiedziach Zełenski stwierdził: „[Krym] to nasze terytorium, terytorium narodu ukraińskiego. Nie mamy nic do omówienia w tej kwestii – jest to poza naszą Konstytucją.” Jego stanowisko spotkało się z niezadowoleniem ze strony amerykańskich urzędników, którzy zauważyli, że Ukraina woli najpierw omówić pełne zawieszenie broni, a kwestie terytorialne pozostawić na później.

Spotkanie w Londynie odwołane

Planowane spotkanie w Londynie, które miało być kontynuacją rozmów paryskich, zostało nagle odwołane po tym, jak amerykański sekretarz stanu Marco Rubio zdecydował się nie uczestniczyć. W ślad za nim, ministrowie spraw zagranicznych z europejskich państw NATO, w tym Francji i Niemiec, również zrezygnowali z obecności na tym wydarzeniu.

Strategia Ukrainy w negocjacjach

Andriej Jermak, szef sztabu Zełenskiego, który przewodzi ukraińskiej delegacji, poinformował, że on oraz ministrowie obrony i spraw zagranicznych Ukrainy będą omawiać z zachodnimi urzędnikami sposoby osiągnięcia pełnego i bezwarunkowego zawieszenia broni. Rubio wcześniej wyraził nadzieję, że „merytoryczne i dobre techniczne spotkania” w Londynie otworzą drogę do jego zaplanowanej wizyty w brytyjskiej stolicy w nadchodzących miesiącach.

Wsparcie dla Ukrainy w Europie

Unia Europejska oraz Wielka Brytania zobowiązały się do kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy, jednocześnie wzywając USA do nieoddalania się od kryzysu, wbrew intencjom Trumpa. Brytyjscy i francuscy liderzy są rzekomo gotowi wspierać terytorialne ustępstwa Ukrainy, pod warunkiem, że w zamian zostaną zaoferowane gwarancje bezpieczeństwa ze strony Zachodu. Moskwa jasno zadeklarowała, że nie zaakceptuje obecności wojsk krajów NATO na Ukrainie, co jest propozycją popieraną przez Paryż i Londyn.

Źródło: rt.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments