- Premier Tusk podkreślił znaczenie Wojska Polskiego w leczeniu narodowej traumy.
- Uroczystości odbyły się w Warszawskiej Brygadzie Pancernej z udziałem żołnierzy.
- Wojsko Polskie ma być gwarancją bezpieczeństwa dla obywateli i sojuszników.
- Planowane są nowe traktaty o współpracy z Francją i Wielką Brytanią.
- Siła armii jest kluczowa dla zapewnienia pokoju w Polsce.
W Warszawie, z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, premier Donald Tusk podkreślił znaczenie Wojska Polskiego jako kluczowego elementu w procesie leczenia „narodowej traumy” związanej z II wojną światową. Uroczystości odbyły się 8 maja 2025 roku w Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie premier, w towarzystwie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz szefa Sztabu Generalnego WP gen. Wiesława Kukuły, wręczył wyróżnienia zasłużonym żołnierzom. Tusk zaznaczył, że obecna siła armii jest najlepszym dowodem na to, że Polska jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom i sojusznikom.
Obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej
Uroczystość z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej rozpoczęła się od wspólnej odprawy z dowódcami wojskowymi. Premier Tusk, podkreślając znaczenie tego dnia, zauważył, że dla Polaków słowo „zwycięstwo” z 1945 roku ma gorzki smak, związany z dramatem wojennym. „Spotykamy się dzisiaj, w obecności ponad 2 tys. polskich żołnierzy, nie po to, żeby znów z niepokojem i goryczą wspominać tamten czas” – powiedział Tusk, dodając, że celem uroczystości jest ukazanie siły i determinacji współczesnych żołnierzy.
Siła Wojska Polskiego
Premier Tusk zwrócił uwagę na to, że Wojsko Polskie liczy już ponad 200 tys. żołnierzy, co czyni je najliczniejszą armią w Unii Europejskiej. „Dzisiaj najlepszym lekarstwem na narodową traumę czasów II wojny światowej jesteście wy: polskie wojsko, polscy żołnierze” – podkreślił. Tusk wyraził przekonanie, że w najbliższych latach Wojsko Polskie stanie się „najsilniejszą armią w Europie”, co ma być odpowiedzią na traumy przeszłości oraz gwarancją bezpieczeństwa na przyszłość.
Współpraca międzynarodowa
Podczas uroczystości premier nawiązał do planowanego podpisania nowego polsko-francuskiego traktatu o współpracy, który ma odbyć się w piątek. Tusk zaznaczył, że podobny traktat z Wielką Brytanią zostanie podpisany w najbliższych miesiącach. „Jakże inne to są traktaty od tych gwarancji bezpieczeństwa sprzed osiemdziesięciu kilku lat” – zauważył, podkreślając, że obecne umowy są wynikiem wzajemnych gwarancji bezpieczeństwa i silnej pozycji Polski w NATO.
Bezpieczeństwo i pokój
Wicepremier Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do historii, podkreślił, że bez pokolenia żołnierzy walczących w II wojnie światowej, współczesna Polska nie mogłaby cieszyć się bezpieczeństwem. „Dzisiaj stoimy dumni, bezpieczni, razem z najlepszą armią w Europie” – powiedział. Minister obrony zaznaczył, że Polska jest lepiej przygotowana niż kiedykolwiek, a siła armii jest niezbędna do zapewnienia pokoju. „Siła to jest ta wartość, która jest pokojowi niezbędna i potrzebna” – dodał.
Refleksje na temat przeszłości
Premier Tusk przypomniał, że 80 lat temu zakończyła się II wojna światowa, jednak nie oznaczało to końca autorytarnego panowania w Europie. „Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań, nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu” – zauważył. Tusk podkreślił, że obecna siła Wojska Polskiego oraz współpraca z sojusznikami są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie.