Unia Europejska zwiększy finansowanie ochrony zdrowia w Polsce

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Adam Jarubas, eurodeputowany, zapowiedział, że Unia Europejska może znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w finansowanie ochrony zdrowia. Wskazał na możliwość pozyskania funduszy z polityki spójności, programu EU4Health oraz nowego aktu o lekach krytycznych, co może wpłynąć na poprawę dostępu do leków i ich produkcji w Europie.

  • Adam Jarubas zapowiedział zwiększenie finansowania ochrony zdrowia w UE.
  • Możliwe źródła funduszy to polityka spójności i program EU4Health.
  • Debata o finansowaniu systemu zdrowia toczy się w Polsce i Europie.
  • Fundusz EU4Health ma budżet 5 miliardów euro, co jest niewielką kwotą.
  • Nowy akt o lekach krytycznych ma przyciągnąć produkcję leków do Europy.

Nowe źródła finansowania zdrowia

Adam Jarubas podkreślił, że obecnie w Polsce oraz w całej Europie toczy się debata na temat finansowania systemu ochrony zdrowia. „To prawda – i z pewnością także w wymiarze krajowym. Ja akurat popierałem tę głośną rewizję dotyczącą składki zdrowotnej, paradoksalnie jako przewodniczący Komisji Zdrowia” – zaznaczył. Wskazał na potrzebę szukania nowych źródeł dochodu, które mogłyby wspierać system zdrowia, obok składek zbieranych przez ZUS i NFZ.

Fundusz EU4Health i jego znaczenie

Jarubas zwrócił uwagę na fundusz EU4Health, który został wprowadzony w mijającej perspektywie budżetowej. „Udało się po raz pierwszy zapisać specjalny fundusz EU4Health, co prawda z niewielkim budżetem 5 miliardów euro. W zestawieniu z budżetem przekraczającym bilion euro to niewiele” – dodał. Mimo to, eurodeputowany liczy, że środki na zdrowie będą dostępne także w ramach programu badawczego Horyzont, który wspiera współpracę naukową.

Akt o lekach krytycznych

W kontekście ochrony zdrowia Jarubas mówił również o nowym akcie o lekach krytycznych, który ma na celu przyciągnięcie produkcji leków z powrotem do Europy. „To nowy wymiar polityki spójności. Przez lata mówiliśmy, że polityka spójności, obok wspólnej polityki rolnej, to największy atut Unii” – zauważył. Podkreślił, że ochrona zdrowia to obszar, który wciąż wymaga wsparcia, zwłaszcza w kontekście różnic w dostępie do nowoczesnych świadczeń.

Debaty w Parlamencie Europejskim

Jarubas odniósł się także do trwających debat w Parlamencie Europejskim dotyczących pakietu farmaceutycznego. „Udało nam się osiągnąć porozumienie w Parlamencie Europejskim, już w kwietniu przyjęliśmy mandat Parlamentu” – powiedział. Wskazał na złożoność negocjacji, które prowadzone są pomiędzy państwami członkowskimi, z uwagi na różne interesy krajowe. „Mam nadzieję, że jeszcze w czerwcu, podczas polskiej prezydencji, uda się uzyskać zgodę lub kwalifikowaną większość” – dodał.

Oczekiwania na przyszłość

Jarubas podkreślił, że w kontekście zdrowia rośnie oczekiwanie, by Unia Europejska podejmowała zdecydowane działania. „Dziś, w warunkach wojny i po doświadczeniach pandemii, rośnie świadomość, że zdrowie to obszar, w którym obywatele oczekują zdecydowanego działania” – zaznaczył. Eurodeputowany wyraził nadzieję, że kluczowe decyzje dotyczące zdrowia zapadną na przełomie tego i przyszłego roku, co może wpłynąć na poprawę sytuacji w europejskim systemie ochrony zdrowia.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments