- Ukraińskie organizacje mleczarskie apelują o przedłużenie autonomicznych rozwiązań handlowych po 5 czerwca 2025 roku.
- Apel ma na celu wsparcie ukraińskich producentów i integrację z rynkiem europejskim.
- Podkreślono pilną potrzebę kontynuacji ATM w obliczu trudnej sytuacji na Ukrainie.
- Decyzja o przedłużeniu umowy potwierdzi zaangażowanie UE w partnerstwo z Ukrainą.
- EDA wskazuje na polityczną i ekonomiczną konieczność kontynuacji ATM.
Ukraińskie organizacje producentów mleka apelują do Komisji Europejskiej o przedłużenie autonomicznych rozwiązań handlowych w zakresie mleka i przetworów mlecznych po 5 czerwca 2025 roku, co ma na celu wsparcie ukraińskich producentów oraz wzmocnienie integracji Ukrainy z rynkiem europejskim.
Apel ukraińskich producentów
Stowarzyszenie Producentów Mleka (AMP) oraz Unia Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy (SMSPU) wystosowały wczoraj apel do Komisji Europejskiej, wzywając do utrzymania liberalizacji w wymianie handlowej oraz kontynuacji rozwiązań zawartych w umowie autonomicznych rozwiązań handlowych (ATM) po 5 czerwca 2025 roku. Informację tę przekazało biuro prasowe AMP, a doniesienia te opublikował portal AgroPortal.
Znaczenie przedłużenia ATM
W apelu podkreślono, że „dzisiaj, kiedy sytuacja na Ukrainie pozostaje niezwykle trudna, potrzeba kontynuowania ATM jest jeszcze bardziej pilna”. Organizacje wezwały Unię Europejską do podjęcia pilnych działań, które zapewnią mechanizmy ochronne uwzględniające interesy wszystkich stron. „Decyzja ta nie tylko wesprze ukraińskich producentów, ale także potwierdzi zaangażowanie UE w partnerstwo gospodarcze i polityczne z Ukrainą, wzmacniając nasz wspólny cel – integrację Ukrainy z rynkiem europejskim” – dodano w apelu.
Opinie przedstawicieli EDA
Alexander Anton, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego (EDA), zaznaczył, że „kontynuacja ATM po 5 czerwca 2025 roku jest, oprócz względów ekonomicznych, imperatywem politycznym”. Podkreślił, że argumenty przytoczone przez UE na rzecz przedłużenia umowy w 2024 roku są dziś bardziej znaczące i aktualne niż kiedykolwiek, a istnieje pilna potrzeba podjęcia działań na szczeblu Unii Europejskiej.
Wsparcie dla integracji rynku
AgroPortal przypomina, że EDA już w 2015 roku opowiedziało się za długoterminową integracją ukraińskiego rynku mleczarskiego z jednolitym rynkiem europejskim oraz popierało liberalizację w handlu, jednak z odpowiednimi mechanizmami ochronnymi dla unijnych producentów.