Ukraina ratyfikuje umowę mineralną z USA 8 maja

  • Rada Najwyższa Ukrainy planuje nadzwyczajne posiedzenie 8 maja w celu ratyfikacji umowy z USA.
  • Premier Ukrainy poinformował, że dwa z trzech dokumentów nie będą wymagały ratyfikacji.
  • Rząd Ukrainy zarejestrował projekt ustawy o ratyfikacji umowy z USA w czwartek.
  • USA i Ukraina będą dokonywać równych wpłat do Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego.
  • Umowa ma na celu formalizację współpracy w zakresie zasobów mineralnych i wspieranie pokoju w Ukrainie.

Rada Najwyższa Ukrainy planuje nadzwyczajne posiedzenie 8 maja, podczas którego ma ratyfikować umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych, jak poinformował deputowany Jarosław Żełezniak. Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaznaczył, że dwa z trzech dokumentów dotyczących układu nie będą wymagały ratyfikacji.

Planowane posiedzenie Rady Najwyższej

Deputowany Jarosław Żełezniak ogłosił, że głosowanie nad ratyfikacją umowy między USA a Ukrainą w sprawie minerałów odbędzie się 8 maja. Informację tę przekazał na platformie Telegram.

Dokumenty do ratyfikacji

Premier Denys Szmyhal poinformował parlamentarzystów, że z trzech dokumentów składających się na układ ze Stanami Zjednoczonymi, dwa będą miały charakter techniczny i nie będą wymagały ratyfikacji.

Rejestracja projektu ustawy

Rząd Ukrainy zarejestrował projekt ustawy o ratyfikacji umowy z USA w czwartek, co jest krokiem w kierunku formalizacji współpracy w zakresie zasobów mineralnych.

Umowa o partnerstwie ekonomicznym

Dzień przed ogłoszeniem planowanego posiedzenia, ministerstwo finansów USA poinformowało o podpisaniu umowy o partnerstwie ekonomicznym oraz utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. Szef resortu, Scott Bessent, podkreślił, że jest to sygnał dla Rosji o zobowiązaniu USA do wspierania pokoju w Ukrainie.

Wkład do funduszu

Wicepremier Ukrainy i minister gospodarki, Julia Swyrydenko, potwierdziła podpisanie umowy, informując, że zarówno USA, jak i Ukraina będą dokonywać równych wpłat na rzecz funduszu. W przypadku USA, wkład będzie obejmował wartość przyszłej pomocy wojskowej, natomiast Ukraina planuje zasilać fundusz w 50 proc. dochodów z eksploatacji nowych złóż surowców.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments