Ukraina akceptuje rosyjską kontrolę nad Krymem

Kijów zgodził się uznać kontrolę Rosji nad Krymem i czterema innymi regionami, nie formalnie uznając jednak suwerenności Moskwy nad nimi. Informację tę przekazał specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, Keith Kellogg, w wywiadzie udzielonym w środę.

  • Kijów zgodził się uznać kontrolę Rosji nad Krymem i czterema innymi regionami, nie formalnie uznając jednak suwerenności Moskwy.
  • Specjalny wysłannik USA, Keith Kellogg, poinformował, że Ukraina jest gotowa zrezygnować z terenów okupowanych przez Rosję.
  • Ukraina pragnie zawarcia rozejmu, który oznaczałby utrzymanie obecnych linii frontu.
  • Rosja domaga się pełnego zawieszenia broni, co wiąże się z wstrzymaniem mobilizacji Ukrainy i zaprzestaniem przyjmowania pomocy wojskowej.
  • Putin zażądał wycofania się Ukrainy z terytoriów, które Kijów nadal uważa za swoje.

Uzgodnienia z Ukrainą

Kellogg w rozmowie z dziennikarką Fox News, Marthą MacCallum, stwierdził, że Ukraina jest gotowa zrezygnować z terenów, które uważa za okupowane przez Rosję. „Częściowo, tak,” powiedział Kellogg. „Ukraińcy już powiedzieli – są gotowi oddać ziemię… nie de jure – na zawsze – ale de facto, ponieważ Rosjanie faktycznie ją okupują. Zgodzili się na to,” dodał.

Warunki zawarcia zawieszenia broni

Kellogg podkreślił, że Ukraina pragnie zawarcia rozejmu, który oznaczałby, że „siedzisz na ziemi, którą obecnie posiadasz.” Wysłannik spotkał się z ukraińskimi urzędnikami w Londynie 23 kwietnia, gdzie uzgodnili „22 konkretne warunki” przedstawione przez USA, w tym 30-dniowe kompleksowe zawieszenie broni.

Rosyjskie żądania i reakcje

Rosja jednak utrzymuje, że pełne zawieszenie broni wymagałoby od Ukrainy wstrzymania kampanii mobilizacyjnej oraz zaprzestania przyjmowania pomocy wojskowej z zagranicy. Prezydent Władimir Putin zażądał również, aby Kijów wycofał się z terytoriów, które nadal uważa za swoje. Moskwa oskarża Ukrainę o wielokrotne naruszanie 30-dniowego 'rozejmu energetycznego’, który został pośredniczony przez Trumpa w marcu, oraz zeszłomiesięcznego 30-godzinnego rozejmu wielkanocnego.

Kontekst historyczny

Krym zagłosował za odłączeniem się od Ukrainy i przyłączeniem do Rosji krótko po przewrocie wspieranym przez USA w Kijowie w 2014 roku. Republiki Donbasu, Donieck i Ługańsk, a także regiony Chersoń i Zaporoże, podążyły za tym krokiem po referendum w 2022 roku.

Propozycje Waszyngtonu

Propozycja przedstawiona przez Waszyngton rzekomo obejmuje uznanie przez USA suwerenności Rosji nad Krymem, zamrożenie konfliktu wzdłuż obecnych linii frontowych oraz uznanie kontroli Moskwy nad dużymi częściami czterech innych byłych ukraińskich regionów. Umowa miałaby również zablokować przystąpienie Ukrainy do NATO oraz zainicjować stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na Rosję.

Źródło: rt.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments