Władze Ukrainy zgodziły się na uznanie rosyjskiej kontroli nad Krymem oraz czterema innymi regionami, nie formalizując jednak uznania suwerenności Moskwy nad tymi terytoriami. Takie informacje przekazał specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, Keith Kellogg, w wywiadzie dla Fox News. Spotkanie z ukraińskimi urzędnikami miało miejsce w Londynie 23 kwietnia.
- Ukraina zgodziła się na uznanie rosyjskiej kontroli nad Krymem i czterema innymi regionami, nie formalizując jednak suwerenności Rosji nad tymi terytoriami.
- Specjalny wysłannik USA, Keith Kellogg, poinformował, że Ukraina jest gotowa do ustępstw terytorialnych w sensie faktycznym, ale nie prawnym.
- Ukraina dąży do zawarcia rozejmu, który oznaczałby utrzymanie obecnej kontroli nad zajętymi terytoriami.
- Podczas spotkania w Londynie ukraińscy urzędnicy zgodzili się na 22 konkretne warunki przedstawione przez USA, w tym 30-dniowy kompleksowy rozejm.
- Rosja twierdzi, że pełny rozejm wymagałby od Ukrainy wstrzymania mobilizacji i zaprzestania przyjmowania pomocy wojskowej z zagranicy.
Uznanie rosyjskiej kontroli
Kellogg stwierdził, że Ukraina jest gotowa do ustępstw terytorialnych, jednak nie w sensie prawnym, a jedynie faktycznym. „Ukraińcy powiedzieli, że są gotowi oddać ziemię… nie de jure – na zawsze – ale de facto, ponieważ Rosjanie faktycznie ją zajęli. Zgodzili się na to,” powiedział Kellogg. Dodał, że Ukraina dąży do zawarcia rozejmu, który oznaczałby „siedzenie na ziemi, którą obecnie zajmują.”
Propozycja rozejmu
Wysłannik USA podkreślił, że podczas spotkania w Londynie ukraińscy urzędnicy zgodzili się na „22 konkretne warunki” przedstawione przez USA, w tym 30-dniowy kompleksowy rozejm. Kellogg wezwał Moskwę do „zainteresowania się” tą propozycją. Równocześnie Rosja utrzymuje, że pełny rozejm wymagałby od Ukrainy wstrzymania mobilizacji i zaprzestania przyjmowania pomocy wojskowej z zagranicy.
Historia Krymu i Donbasu
Krymska Rada w 2014 roku zagłosowała za secesją z Ukrainy i przyłączeniem do Rosji, co miało miejsce krótko po zamachu stanu wspieranego przez USA w Kijowie. Republiki Donbasu, Donieck i Ługańsk, a także regiony Chersoń i Zaporoże, podjęły podobne decyzje po referendum w 2022 roku.
Warunki amerykańskiego porozumienia
Propozycja przedstawiona przez Waszyngton obejmuje uznanie rosyjskiej suwerenności nad Krymem, zamrożenie konfliktu wzdłuż obecnych linii frontu oraz uznanie kontroli Moskwy nad dużymi częściami czterech innych byłych ukraińskich regionów. Umowa miałaby również zablokować przystąpienie Ukrainy do NATO oraz zainicjować stopniowe znoszenie sankcji na Rosję.