W Burkina Faso miała miejsce poważna próba zamachu stanu, którą rząd wojskowy ogłosił jako udaremnioną. Władze wskazują na powiązania zamachowców z sąsiednim Wybrzeżem Kości Słoniowej, co podkreśla napiętą sytuację w regionie Sahelu.
Próba zamachu na przywódcę junty
Minister bezpieczeństwa Mahamadou Sana ujawnił, że zamach miał być kierowany przez obecnych i byłych żołnierzy, którzy współpracowali z „liderami terrorystycznymi”. Plan zakładał atak na pałac prezydencki, który miał miejsce w minionym tygodniu.
Cel zamachowców
Sana zaznaczył, że celem zamachowców było „sianie całkowitego chaosu” oraz umieszczenie kraju pod nadzorem organizacji międzynarodowej. To kolejny przypadek oskarżeń o próby usunięcia lidera junty, kapitana Ibrahima Traoré, który przejął władzę w 2022 roku w obliczu rosnących ataków ze strony militantów.
Obecna sytuacja w Burkina Faso
Burkina Faso, podobnie jak sąsiednie kraje Sahelu, zmaga się z zbrojnymi grupami dżihadystów, które kontrolują około 40% terytorium kraju. Mimo obietnic rządu wojskowego Traoré dotyczących poprawy bezpieczeństwa i nawiązywania nowych partnerstw w zakresie ochrony z Rosją, sytuacja wciąż pozostaje dramatyczna z powodu częstych ataków ze strony insurgentów.
Przygotowania do zamachu
W ramach ostatniej próby zamachu, która miała miejsce w minionym tygodniu, zamachowcy próbowali wykorzystać lokalnych liderów religijnych i tradycyjnych do przekonania oficerów armii do poparcia swojego planu. „Manewr miał kulminować, zgodnie z planem terrorystów, w środę 16 kwietnia 2025 roku, w ataku na prezydenturę Burkina Faso przez grupę żołnierzy zrekrutowanych przez wrogów narodu” – powiedział Sana.
Reakcja i aresztowania
Minister dodał, że „mózgi” stojące za zamachem znajdują się za granicą, głównie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie wymienił dwóch byłych oficerów armii, którzy rzekomo są odpowiedzialni za spisek. W zeszłym tygodniu zatrzymano kilku żołnierzy, w tym dwóch oficerów, za planowanie działań mających na celu „zdestabilizowanie” rządu.
Powiązania z sąsiednimi krajami
Władze Wybrzeża Kości Słoniowej jak dotąd nie skomentowały oskarżeń o gościnność wobec zamachowców, jednak burkińska junta wielokrotnie obwiniała swojego południowego sąsiada o wspieranie swoich przeciwników na uchodźstwie. Ostatnie zarzuty pojawiają się kilka miesięcy po tym, jak Ouagadougou ogłosiło, że udaremniło inny plan „destabilizacji” junty w listopadzie.
Nowe sojusze w regionie
Burkina Faso, wraz z Mali i Nigrem, postanowiło wycofać się z regionalnego bloku państw zachodnioafrykańskich, Ecowas, tworząc nowy sojusz. Kraje te zerwały więzi z dawnym mocarstwem kolonialnym, Francją, i nawiązały współpracę z Rosją.