- Donald Tusk uczestniczył w uroczystościach 80-lecia wyzwolenia Holandii.
- Podkreślił zagrożenie rosyjską agresją dla Polski i potrzebę europejskiej solidarności.
- W trakcie uroczystości doszło do incydentu z raca, Tusk został szybko wyprowadzony przez ochronę.
- Tusk zaznaczył, że Europa nie może ignorować zagrożeń i musi zachować wspólnotę.
- Holandia i Polska wspierają Ukrainę militarnie i gospodarczo.
Podczas uroczystości 80-lecia wyzwolenia Holandii premier Donald Tusk odniósł się do sytuacji politycznej w Polsce oraz do zagrożeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, podkreślając znaczenie solidarności europejskiej.
Uroczystości w Holandii
Donald Tusk, premier Polski, uczestniczył w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Holandii spod okupacji niemieckiej. W swoim wystąpieniu poruszył kwestie związane z historią Polski oraz zbrodniami Rosjan na Ukrainie. Tusk zaznaczył, że „czas beztroski i komfortu się skończył” i „nadszedł czas na europejską mobilizację” w obronie fundamentalnych wartości.
Rosyjska agresja i bezpieczeństwo
Premier Tusk podkreślił, że „agresja rosyjska w Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Polski”, która obecnie jest państwem frontowym. Zwrócił uwagę, że historia uczy, aby „nigdy nie mylić pokoju z kapitulacją”, dodając, że „Putin nie może zatriumfować w tej wojnie”. Tusk podkreślił, że współpraca polsko-holenderska w zakresie bezpieczeństwa powinna być na jak najwyższym poziomie.
Incydent podczas uroczystości
Podczas otwarcia Festiwalu Wolności w Holandii doszło do incydentu, gdy na scenę rzucono racę. Tusk został szybko wyprowadzony przez ochronę. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy, premier Tusk uspokoił, że „nic złego się nie zdarzyło” i wyraził zrozumienie dla emocji protestujących.
Polityka europejska
W kontekście zbliżających się uroczystości w Moskwie, Tusk podkreślił, że „żaden Europejczyk nie ma prawa udawać, że nie widzi zagrożenia” i zaznaczył, że „Europa nie może nigdy więcej popełnić błędu politycznej ślepoty”. Wskazał na konieczność zachowania solidarności i wspólnoty europejskiej w obliczu zagrożeń.
Reakcje na pytania dziennikarzy
Podczas konferencji prasowej Tusk odniósł się również do pytania o sytuację w Strefie Gazy, stwierdzając, że „dziś nie jest to odpowiedni moment na takie debaty”. Holenderski premier Dick Schoof dodał, że „w Holandii i w Polsce jesteśmy zaangażowani, żeby wspierać Ukrainę militarnie, wojskowo, gospodarczo i finansowo”.