Tusk: Polska musi stać się potęgą militarną

  • Polska planuje zwiększyć inwestycje w obronność w odpowiedzi na zagrożenia.
  • Premier Tusk dąży do wzmocnienia armii, aby stała się najsilniejsza w Europie.
  • Współpraca obronna z Niemcami jest kluczowym tematem rozmów.
  • Tusk poruszył kwestię reparacji wojennych za II wojnę światową.
  • Polska traktuje bezpieczeństwo jako priorytet w zmieniającej się Europie.

Polska musi stać się potęgą militarną, a rząd Donalda Tuska zamierza zrealizować ten cel w najbliższych latach. Premier podkreślił, że niezależnie od opinii, Polska zainwestuje w obronność, co jest odpowiedzią na zmieniające się zagrożenia w Europie. Tusk, po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem, zaznaczył, że Polska przeznacza 5 proc. swojego PKB na obronność, co ma przyczynić się do wzmocnienia armii.

Spotkanie z kanclerzem Niemiec

W środę, 7 maja 2025 roku, premier Donald Tusk spotkał się z nowym kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tematem rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem oraz współpraca obronna między Polską a Niemcami. Na konferencji prasowej Tusk podkreślił znaczenie inwestycji w obronność, wskazując na wydatki Polski, które wynoszą 5 proc. PKB. „Nie chcę tu nikomu zaimponować, ale naszym celem jest posiadanie największej armii w Europie” – powiedział premier.

Ambicje militarne Polski

Donald Tusk zaznaczył, że Polska już osiągnęła znaczący postęp w zakresie liczebności armii, jednak dąży do zbudowania najsilniejszej armii w Europie. „W ciągu pięciu lat polska armia będzie najsilniejsza w Europie” – zapowiedział. Premier podkreślił, że nie chodzi o „mocarstwowe plany”, lecz o konieczność dostosowania się do aktualnych zagrożeń. „Jesteśmy w takim czasie i w takim miejscu, gdzie my nie mamy innego wyjścia” – dodał Tusk.

Nowa rzeczywistość w Europie

W swoim wystąpieniu Tusk odniósł się również do zmieniającej się sytuacji w Europie, wskazując na potrzebę współpracy w zakresie obronności. „Uzbrojone Niemcy w Polsce to nie jest zawsze hasło popularne, ale na szczęście to są inne Niemcy, inna Polska, inne zagrożenia” – powiedział premier. Podkreślił, że w interesie wszystkich państw europejskich jest traktowanie potrzeb obronnych Unii Europejskiej z należytą powagą.

Kwestia reparacji wojennych

Podczas konferencji poruszono również temat reparacji za II wojnę światową. Tusk zauważył, że decyzja o reparacjach zapadła w czasach komunistycznych, a Polska nie miała w tej sprawie „nic do powiedzenia”. „Czy Niemcy kiedykolwiek zadośćuczyniły za straty, tragedię II wojny światowej w Polsce? Nie, oczywiście, że nie” – stwierdził premier, dodając, że temat ten wymaga przemyślenia przez wszystkie strony. Jako historyk, Tusk podkreślił, że problem reparacji jest złożony i nigdy nie został w pełni rozwiązany.

Podsumowanie

W obliczu rosnących zagrożeń w Europie, premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska ma zamiar stać się potęgą militarną, inwestując w obronność i rozwijając swoje siły zbrojne. Spotkanie z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem było okazją do omówienia współpracy obronnej oraz aktualnych wyzwań, przed którymi stoi Europa. Tusk podkreślił, że Polska nie zamierza ustępować w kwestii bezpieczeństwa, a jej ambicje militarne są odpowiedzią na zmieniający się kontekst geopolityczny.

Źródło: gazetaprawna

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments