Tusk: Ogłaszam nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich

  • Donald Tusk ogłosił nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich.
  • Relacje te są kluczowe dla przyszłości Europy i Unii Europejskiej.
  • Planowany jest szczyt Trójkąta Weimarskiego dla zacieśnienia współpracy.
  • Polska skutecznie zamknęła szlak nielegalnej migracji z Białorusi.
  • Tusk apeluje o solidarność i wsparcie ze strony Niemiec.

Donald Tusk ogłosił nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich podczas briefingu z kanclerzem Niemiec, Friedrichiem Merzem. Premier podkreślił, że istnieje realna szansa na wzmocnienie tych relacji, które mają służyć zarówno Polsce, Niemcom, jak i całej Europie. Spotkanie miało miejsce w Warszawie, gdzie Tusk zaznaczył znaczenie współpracy między oboma krajami dla przyszłości kontynentu.

Nowe otwarcie w relacjach

W trakcie spotkania z dziennikarzami, Tusk wyraził optymizm co do przyszłości relacji polsko-niemieckich. „Mamy realną szansę, aby relacje polsko-niemieckie wzmocnić w taki sposób, aby służyły jak najlepiej Polsce, Niemcom i Europie” – powiedział premier, zwracając się do Merza. Tusk podkreślił, że z uznaniem przyjęto fakt, iż Merz wybrał Polskę jako jeden z pierwszych przystanków w swojej kadencji.

Znaczenie relacji polsko-niemieckich

Premier Tusk zaznaczył, że relacje między Polską a Niemcami są kluczowe dla przyszłości Europy. „To dowód na to, jak ważne dla przyszłości Europy, a to znaczy także dla przyszłości świata, są relacje polsko-niemieckie” – stwierdził. W jego ocenie, nowe otwarcie w tych relacjach może przynieść korzyści dla obu krajów oraz dla całej Unii Europejskiej.

Szczyt Trójkąta Weimarskiego

Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie powinien odbyć się szczyt Trójkąta Weimarskiego, który ma na celu dalsze zacieśnianie współpracy między Polską, Niemcami i Francją. „Relacje polsko-niemieckie otrzymały właśnie nowy impuls” – dodał premier, wskazując na potrzebę intensyfikacji dialogu i współpracy w obliczu wyzwań, przed którymi stoi Europa.

Bezpieczeństwo granic

Podczas briefingu Tusk odniósł się również do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, gdzie polskie służby skutecznie zamknęły szlak nielegalnej migracji. Premier nie omówił jednak sytuacji na granicy z Niemcami, gdzie dochodzi do przerzucania migrantów przez niemieckie służby do Polski. „Oczekujemy nie tylko zrozumienia, ale pełnego wsparcia w tych zadaniach” – podkreślił Tusk, odnosząc się do obaw związanych z migracją.

Współpraca w obliczu wyzwań

Tusk zaznaczył, że Polska wzięła na siebie znaczną część ciężaru związane z kryzysem migracyjnym, w tym przyjmowanie uchodźców z Ukrainy oraz inwestycje w obronę granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. „Nie wyobrażam sobie, aby Polska w przyszłości stała się ofiarą jakichkolwiek działań w UE” – dodał premier, apelując o solidarność i wsparcie ze strony Niemiec oraz innych krajów członkowskich.

Źródło: dorzeczy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments