Według nowego badania opublikowanego w przeddzień pogrzebu papieża Franciszka, trzy czwarte Polaków pozytywnie ocenia jego pontyfikat. W Polsce, kraju, w którym większość ludzi identyfikuje się jako katolicy, wydarzenie to zostanie oznaczone jako oficjalny dzień żałoby narodowej. Badanie przeprowadzone przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej (PAP) wykazało, że 74,1% Polaków ma pozytywne zdanie o papieżu, a tylko 12,3% ocenia jego pontyfikat negatywnie.
- 74,1% Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka.
- W Polsce ogłoszono dzień żałoby narodowej w związku z jego pogrzebem.
- Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Franciszka to walka z nadużyciami seksualnymi (64,1%) oraz umożliwienie rozwodnikom przyjmowania komunii (47,2%).
- 66,7% Polaków uważa, że działania papieża poprawiły wizerunek Kościoła katolickiego.
Wysoka ocena pontyfikatu
Badanie ujawnia, że 74,1% Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat Franciszka. Kamil Smogorzewski z IBRiS zauważa, że „pontyfikat papieża Franciszka cieszy się dużym uznaniem w polskim społeczeństwie”, co może sugerować, że kierunek, w którym podąża Kościół katolicki, jest doceniany przez Polaków.
Najważniejsze zmiany w Kościele
Respondenci zostali zapytani o zmiany wprowadzone przez Franciszka, które postrzegają jako najważniejsze. Najpopularniejsze odpowiedzi to wzmocnienie walki z nadużyciami seksualnymi w Kościele (64,1%) oraz umożliwienie rozwodnikom przyjmowania komunii świętej (47,2%). Kolejne odpowiedzi to błogosławienie par jednopłciowych (26%), zwiększenie liczby kobiet na kierowniczych stanowiskach w Watykanie (23,8%) oraz większy udział osób świeckich w podejmowaniu decyzji dotyczących Kościoła katolickiego (22%).
Reakcje na wizerunek Kościoła
66,7% Polaków oceniło, że działania papieża poprawiły wizerunek Kościoła katolickiego, podczas gdy 12,4% uważa, że miały one negatywny wpływ. To pokazuje, jak istotne były jego decyzje dla postrzegania Kościoła w Polsce.
Praktykujący a sceptycy
Pozytywne oceny pontyfikatu były szczególnie silne wśród Polaków regularnie praktykujących religię (94%) oraz osób identyfikujących się jako prawicowe (78%). Wśród niewierzących i osób niepraktykujących odsetek pozytywnych ocen spadł do 40%, a negatywnych wzrósł do 32%.
Żałoba narodowa i pogrzeb
Pogrzeb papieża Franciszka, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 88 lat, odbędzie się w sobotę i będzie oznaczony jako oficjalny dzień żałoby narodowej w Polsce. Jest to dopiero trzeci raz w historii, kiedy osoba niebędąca Polakiem otrzymuje taki honor.
Obecność polityków na pogrzebie
Na pogrzebie potwierdzili swoją obecność wysoko postawieni politycy z Polski, w tym prezydent Andrzej Duda, który określił Franciszka jako „wielkiego apostoła miłosierdzia… prowadzonego przez pokorę i prostotę”.
Franciszek w Polsce
Podczas swojego pontyfikatu papież Franciszek odwiedził Polskę tylko raz, w 2016 roku, kiedy to Kraków gościł Światowe Dni Młodzieży. Wydarzenie to zgromadziło ponad 30 000 pielgrzymów oraz najwyższych urzędników w Polsce.