Pojawienie się czapek z napisem Trump2028 wywołało wiele pytań dotyczących możliwości ubiegania się Donalda Trumpa o trzecią kadencję prezydencką. Mimo że 22. poprawka do konstytucji zabrania takiej kandydatury, eksperci wskazują na hipotetyczne scenariusze, które mogą pozwolić na objęcie prezydentury. Czapki są dostępne na stronie trump.com za 50 dolarów, a ich opis nawołuje do stworzenia nowych zasad. Eric Trump, syn byłego prezydenta, opublikował zdjęcie w takiej czapce, co wzbudziło kolejne spekulacje na temat przyszłych wyborów w 2028 roku.
Przeszkody konstytucyjne
Amerykańska konstytucja, a dokładniej 22. poprawka, zabrania prezydentowi ubiegania się o trzecią kadencję. Wprowadzono ją w 1951 roku po tym, jak Franklin D. Roosevelt został wybrany na prezydenta czterokrotnie. Konstytucjonaliści podkreślają, że ponowny start Trumpa naruszyłby zarówno ducha, jak i literę 22. poprawki, która została stworzona, aby zapobiec powstaniu „monarchii elekcyjnej”.
Tradycje prezydenckie
Poprzednicy Roosevelta przestrzegali tradycji, którą ustanowił George Washington, odmawiając ubiegania się o trzecią kadencję. Dwight Eisenhower był pierwszym prezydentem, któremu konstytucyjnie zabroniono ubiegania się o trzecią kadencję. Eksperci, tacy jak William Baude z Uniwersytetu w Chicago, twierdzą, że 22. poprawka jest na tyle jednoznaczna, że nie ma miejsca na interpretacje dotyczące nienastępujących po sobie kadencji.
Próby zmiany konstytucji
Po wygranej Trumpa w wyborach, demokratyczny kongresmen Dan Goldman złożył uchwałę w Izbie Deputowanych, mającą na celu potwierdzenie ważności 22. poprawki. Aby zmienić to ograniczenie, konieczne byłoby wprowadzenie nowej poprawki, ratyfikowanej przez trzy czwarte stanów. Proces ten jest szczegółowo opisany na stronie Narodowej Administracji Archiwów i Akt Stanów Zjednoczonych.
Hipotetyczne scenariusze
Trump mógłby ubiegać się o stanowisko wiceprezydenta w 2028 roku, a następnie przejąć urząd prezydenta, jeśli umówiłby się z kandydatem na prezydenta. Takie spekulacje pojawiły się w artykule Bruce’a G. Peabody’ego w 1999 roku, który opisał możliwość, że były prezydent mógłby zostać wiceprezydentem, a później, w przypadku usunięcia obecnego prezydenta, przejąć jego obowiązki.
Przeszkody prawne
Niektórzy prawnicy zauważają, że 12. poprawka do konstytucji może zablokować próbę wykorzystania luki prawnej, stwierdzając, że osoba, która nie może zostać wybrana na prezydenta, nie może również pełnić funkcji wiceprezydenta. Stephen Gillers, emerytowany profesor Uniwersytetu Nowego Jorku, podkreśla, że Trump mógłby próbować powrócić do Białego Domu, obejmując najpierw funkcję wiceprezydenta.
Alternatywne ścieżki do prezydentury
Teoretycznie Trump mógłby także zostać prezydentem, pełniąc funkcję spikera Izby Reprezentantów. Jeśli prezydent nie mógłby wypełniać swoich obowiązków, jego obowiązki przejmowałby inny wysoki rangą urzędnik federalny, w pierwszej kolejności wiceprezydent, a następnie spiker. Taki scenariusz jest opisany na oficjalnej stronie rządu USA.