Trump planuje cięcia budżetowe i wzrost wydatków na obronę

  • Administracja Trumpa proponuje cięcia w budżecie federalnym USA o 163 miliardy dolarów na przyszły rok.
  • Wydatki na obronę mają wzrosnąć o 13 proc., a na bezpieczeństwo wewnętrzne o prawie 65 proc.
  • Propozycja budżetowa zakłada zmniejszenie wydatków uznaniowych o 23 proc., co doprowadzi do najniższego poziomu wydatków od 2017 roku.
  • Szef Pentagonu zapowiada transformację sił lądowych, w tym wycofanie starszych śmigłowców Apache.
  • USA zrezygnują z zakupów wozów Humvee oraz nowo opracowanych lekkich czołgów M10 Booker.

Administracja Donalda Trumpa proponuje cięcia w budżecie federalnym USA sięgające 163 miliardów dolarów na przyszły rok, jednocześnie planując wzrost wydatków na obronę o 13 proc. oraz na bezpieczeństwo wewnętrzne o prawie 65 proc. w porównaniu z rokiem 2025.

Propozycje budżetowe administracji Trumpa

Jak informuje Reuters, w piątek 2 maja, administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaproponowała znaczne cięcia wydatków federalnych, które mają na celu eliminację ponad jednej piątej wydatków niemilitarnych, z wyjątkiem programów obowiązkowych. Propozycja ta ma na celu zmniejszenie wydatków uznaniowych o 23 proc., co doprowadzi do najniższego poziomu wydatków od 2017 roku.

Wzrost wydatków na obronę i bezpieczeństwo

Biały Dom podkreśla, że proponowany budżet ma na celu zwiększenie wydatków na obronę oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. „W tym krytycznym momencie potrzebujemy historycznego budżetu – takiego, który zakończy finansowanie naszego upadku, postawi Amerykanów na pierwszym miejscu i zapewni bezprecedensowe wsparcie dla wojska i bezpieczeństwa wewnętrznego” – powiedział Russ Vought, dyrektor OMB (Office of Management and Budget).

Reforma w armii USA

W kontekście reform w armii USA, szef Pentagonu Pete Hegseth zapowiedział radykalną transformację sił lądowych, która obejmie wycofanie starszych śmigłowców Apache oraz skoncentrowanie się na systemach bezzałogowych. Hegseth zaznaczył, że zmiany mają na celu stworzenie „szczuplejszych, bardziej śmiercionośnych sił”.

Zakupy sprzętu wojskowego

W ramach reformy, USA zrezygnują z dalszych zakupów wozów Humvee (HMMWV) oraz JLTV, a także nie będą pozyskiwać nowo opracowanych lekkich czołgów M10 Booker, których pierwsze egzemplarze trafiły do armii w ubiegłym roku.

Źródło: biznes
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments