Trump opóźnia sankcje, Putin zyskuje przewagę

  • Nowy pakiet sankcji USA wobec Rosji obejmuje sektor energetyczny i finansowy.
  • Niepewność co do poparcia prezydenta Trumpa dla nowych sankcji.
  • Wiceprezydent J.D. Vance przewiduje, że wojna nie zakończy się wkrótce.
  • W Kongresie panuje ponadpartyjna zgoda na dalsze sankcje wobec Rosji.
  • Poprzednia administracja objęła sankcjami ponad sto rosyjskich instytucji finansowych.

Amerykańska administracja opracowała nowy pakiet sankcji wymierzonych w Rosję, obejmujący sektor energetyczny i finansowy, jednak nie jest pewne, czy prezydent Donald Trump zgodzi się na ich wdrożenie, informuje agencja Reuters.

Nowe sankcje wobec Rosji

Według informacji agencji Reuters, nowy pakiet sankcji USA wobec Rosji może objąć m.in. Gazprom oraz inne duże firmy działające w sektorach surowcowym i bankowym. Celem restrykcji ma być wywarcie presji na Moskwę i skłonienie jej do zaakceptowania propozycji zawieszenia broni wysuwanej przez Waszyngton.

Niepewność w administracji

Źródła Reutera zastrzegają, że nie wiadomo, czy prezydent Trump poprze plan wprowadzenia nowych sankcji. Choć w ostatnich tygodniach kilkukrotnie groził Rosji, nie zdecydował się dotąd na konkretne kroki. Pomimo narastającej frustracji wśród członków administracji, Trump wciąż twierdzi, że Władimir Putin dąży do pokoju.

Opinie urzędników

Wiceprezydent J.D. Vance stwierdził w czwartkowym wywiadzie dla Fox News, że „wojna nie skończy się wkrótce”. Urzędnicy coraz częściej dają do zrozumienia, że tracą cierpliwość wobec braku przełomu w rozmowach.

Reakcja Białego Domu

Biały Dom nie odniósł się wprost do doniesień Reutera. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, James Hewitt, powiedział: „Od samego początku prezydent jasno deklarował swoje zaangażowanie w osiągnięcie pełnego i kompleksowego zawieszenia broni”.

Poprzednie sankcje

Poprzednia administracja, pod wodzą Joe Bidena, objęła sankcjami ponad sto rosyjskich instytucji finansowych, a pod koniec jego kadencji także część firm z sektora energetycznego, w tym Gazprom Nieft. Nie wszystkie jednak zostały nimi objęte.

Wsparcie w Kongresie

Od miesięcy w Kongresie panuje ponadpartyjna zgoda co do potrzeby dalszych sankcji, które miałyby zmusić Rosję do rozmów w dobrej wierze. Projekt „miażdżących” restrykcji autorstwa republikańskiego senatora Lindseya Grahama poparło już ponad 60 ze 100 senatorów, choć nadal nie został on poddany pod głosowanie.

Źródło: wiadomosci
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments