Trump i Nawrocki w Białym Domu

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu 2 maja 2025 roku. Spotkanie zostało uznane przez PiS za dowód na to, że Nawrocki jest najlepiej przygotowany do utrzymania silnych relacji Warszawy z Waszyngtonem, mimo krytyki ze strony niektórych przedstawicieli rządzącej koalicji.

  • Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta, spotkał się z Donaldem Trumpem w Białym Domu 2 maja 2025 roku.
  • Spotkanie uznano za dowód na silne relacje między Warszawą a Waszyngtonem, mimo krytyki ze strony niektórych polityków PiS.
  • Nawrocki uczestniczył w Krajowym Dniu Modlitwy, gdzie rozmawiał z wysokimi rangą przedstawicielami USA, w tym z Marco Rubio.
  • Trump wyraził przekonanie, że Nawrocki "wygra" wybory prezydenckie w Polsce, co Nawrocki odczytał jako życzenie sukcesu.
  • Niektórzy politycy rządzącej koalicji skrytykowali Trumpa za ingerencję w polską kampanię wyborczą.

Spotkanie w Białym Domu

Nawrocki odwiedził Biały Dom, aby uczestniczyć w wydarzeniu z okazji Krajowego Dnia Modlitwy, podczas którego Trump wygłosił przemówienie w Ogrodzie Różanym. W trakcie tego wydarzenia Nawrocki rozmawiał z wysokimi rangą przedstawicielami USA, w tym z sekretarzem stanu Marco Rubio. Około godziny 2:00 czasu polskiego Biały Dom opublikował zdjęcia i oświadczenie, w którym poinformowano, że Trump przyjął Nawrockiego w Gabinecie Owalnym.

Reakcje na spotkanie

Po spotkaniu Nawrocki powiedział w wywiadzie dla polskiego nadawcy Republika, że Trump wyraził przekonanie, iż „wygra” wybory prezydenckie w Polsce, które odbędą się 18 maja. „Odczytuję to jako rodzaj życzenia sukcesu” – dodał Nawrocki. Politycy PiS podkreślili, że Nawrocki jest jedynym kandydatem, który może zapewnić bezpieczeństwo Polski i utrzymać silne sojusze, zwłaszcza z USA.

Krytyka ze strony rządzących

Niektórzy politycy z rządzącej koalicji skrytykowali Trumpa za ingerencję w kampanię wyborczą w Polsce. Roman Giertych, poseł, stwierdził, że „próba wpływu na polskie wybory prezydenckie przez zespół Trumpa, który jest przyjacielem Putina, pokazuje ich kolonialne podejście do Polski”. Tomasz Trela dodał, że Nawrocki zamiast świętować rocznicę przystąpienia Polski do UE, wolał udać się do USA.

Sytuacja w sondażach

W trakcie kampanii wyborczej Nawrocki zajmował drugie miejsce w sondażach, za Rafałem Trzaskowskim, kandydatem centrowej Platformy Obywatelskiej (PO). W ostatnim miesiącu Nawrocki znacznie zmniejszył swoją stratę do Trzaskowskiego, który obecnie prowadzi różnicą od czterech do sześciu punktów procentowych.

Relacje polsko-amerykańskie

PiS cieszy się bliskimi relacjami z Trumpem od czasu, gdy obaj byli u władzy w latach 2017-2021. W przeszłości Trump zapraszał również kandydatów wspieranych przez PiS, takich jak Andrzej Duda. Obecny rząd, kierowany przez Donalda Tuska, stara się utrzymać silne relacje z Waszyngtonem, mimo krytyki, jaką Tusk kierował w stronę Trumpa.

Podsumowanie

Spotkanie Nawrockiego z Trumpem wzbudziło mieszane reakcje w Polsce. Choć PiS postrzega je jako potwierdzenie silnych relacji z USA, krytycy wskazują na ryzyko ingerencji w krajowe sprawy polityczne. Wybory prezydenckie w Polsce zbliżają się, a Nawrocki stara się zyskać poparcie wyborców w obliczu rosnącej konkurencji.

Źródło: notesfrompoland.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments