Trudne aspekty położnictwa – konferencja w Białymstoku

Podczas konferencji „Co wiemy o ciemniejszej stronie położnictwa?”, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Ovarian Club, omawiano trudne aspekty opieki okołoporodowej, takie jak przemoc, utrata ciąży oraz dyskryminacja pacjentek. Wydarzenie miało miejsce 24 kwietnia 2025 roku w Białymstoku, a jego celem było uświadomienie przyszłych położnych o wyzwaniach, z jakimi mogą się spotkać w swojej pracy.

  • Konferencja "Co wiemy o ciemniejszej stronie położnictwa?" odbyła się 24 kwietnia 2025 roku w Białymstoku.
  • Tematyka konferencji obejmowała przemoc, utratę ciąży oraz dyskryminację pacjentek w opiece okołoporodowej.
  • Celem wydarzenia było uświadomienie przyszłych położnych o wyzwaniach w ich pracy oraz nauczenie ich, jak wspierać pacjentki.
  • W programie znalazły się warsztaty dotyczące empatycznej komunikacji oraz panel dyskusyjny na temat przemocy wobec kobiet.
  • Poruszono również problem fat-shamingu oraz dostępności sprzętu dla pacjentek o większych rozmiarach.

Trudne tematy w położnictwie

Konferencja skupiła się na problemach, które często są pomijane w publicznej dyskusji. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet w okresie okołoporodowym, a także na kwestie związane z utratą dziecka i dyskryminacją pacjentek ze względu na ich wygląd lub wagę. Iwona Bienasz, przewodnicząca koła, podkreśliła, że celem jest „uświadomienie sobie tych problemów i nauczenie się, jak sobie z nimi radzić oraz jak wspierać pacjentki”.

Warsztaty i dyskusje

W programie konferencji znalazły się warsztaty dotyczące komunikacji empatycznej z pacjentkami po stracie dziecka oraz panel dyskusyjny na temat przemocy wobec kobiet w okresie okołoporodowym. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać wystąpienia aktywistek z kolektywu Vingardium Grubiosa, które poruszyły problem fat-shamingu w opiece okołoporodowej, zjawiska wciąż obecnego w placówkach ochrony zdrowia.

Znaczenie dostępności sprzętu

Rozmowy prowadzone przed konferencją uwrażliwiły organizatorki na kwestie dotyczące dostępności odpowiedniego sprzętu dla pacjentek o większych rozmiarach. Dr Karolina Lisowska, opiekunka SKN-u, zaznaczyła, że „choć może się to wydawać drobiazgiem, z perspektywy pacjentki jest to sprawa kluczowa”.

Wysoka frekwencja i zaangażowanie

W konferencji wzięło udział blisko 100 osób, w tym studenci, położne, pielęgniarki oraz lekarze, którzy stykają się z omawianymi zagadnieniami w swojej codziennej pracy. Organizatorom zależało na dotarciu do środowiska położniczego, zarówno obecnego, jak i przyszłego, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!