Transport migrantów do Libii przez administrację Trumpa

  • Administracja Trumpa planuje transport migrantów do Libii amerykańskim samolotem wojskowym.
  • Organizacje praw człowieka wyrażają zaniepokojenie "przerażającymi" warunkami w libijskich ośrodkach dla migrantów.
  • Libia jest podzielona politycznie, z dwoma rywalizującymi rządami w Trypolisie i Bengazi.
  • Plany transportu migrantów są częścią kontrowersyjnej polityki deportacyjnej administracji Trumpa.
  • Działania administracji mogą być sygnałem zniechęcającym do nielegalnego przekraczania granicy.

Administracja Donalda Trumpa planuje przetransportować migrantów amerykańskim samolotem wojskowym do Libii, co budzi kontrowersje i obawy organizacji broniących praw człowieka, które opisują tamtejsze ośrodki dla migrantów jako „przerażające”.

Plan transportu migrantów

Administracja Donalda Trumpa zamierza rozpocząć operację transportu migrantów do Libii, która może wystartować już w środę, według informacji podanych przez „New York Times”.

Reakcje organizacji praw człowieka

Organizacje broniące praw człowieka wyrażają zaniepokojenie, wskazując na „przerażające” warunki panujące w libijskich ośrodkach dla migrantów. Departament Stanu USA odradza obywatelom podróże do Libii z uwagi na liczne zagrożenia.

Polityczna sytuacja w Libii

Libia jest głęboko podzielona politycznie, z dwoma rywalizującymi rządami. Gabinet w Trypolisie, uznawany przez ONZ, sprawuje władzę na zachodzie kraju, podczas gdy wschodnią część kontroluje rząd w Bengazi, kierowany przez Chalifę Haftara.

Relacje USA z Libią

Stany Zjednoczone utrzymują formalne stosunki jedynie z rządem w Trypolisie. Jednak syn Haftara, Saddam, odwiedził Waszyngton w zeszłym tygodniu, gdzie spotkał się z przedstawicielami administracji Trumpa. Prezydent Trump w przeszłości utrzymywał przyjazne relacje z Haftarem, który kontroluje większość dochodowych pól naftowych w Libii.

Kontrowersyjna polityka deportacyjna

Plany transportu migrantów do Libii są częścią kontrowersyjnej polityki deportacyjnej administracji Trumpa. Wcześniej deportowano Wenezuelczyków do Salwadoru oraz wysłano setki migrantów do Panamy i Kostaryki. Sekretarz stanu Marco Rubio zapowiedział, że zamierza wskazać kolejne kraje gotowe „przyjmować i więzić” deportowanych.

Celowe sygnały administracji

Niektórzy obserwatorzy zauważają, że działania administracji mogą być sygnałem mającym zniechęcić potencjalnych imigrantów do nielegalnego przekraczania granicy, poprzez ukazanie ciężkich warunków, jakie mogą ich czekać po deportacji.

Źródło: tvn24
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments