Transpłciowy aktywista zmarł po aresztowaniu w Indonezji

Rodrigo Ventosilla, 32-letni aktywista z Peru i student Harvard Kennedy School, zmarł kilka dni po aresztowaniu na lotnisku w Indonezji. Jego rodzina oskarża władze o dyskryminację rasową i transfobię, twierdząc, że Ventosilla był w Bali na miesiącu miodowym ze swoim partnerem, Sebastianem Marallano. Para została zatrzymana z powodu rzekomych przestępstw narkotykowych.

  • Rodrigo Ventosilla, 32-letni aktywista z Peru, zmarł po aresztowaniu w Indonezji.
  • Rodzina oskarża władze o dyskryminację rasową i transfobię oraz przemoc policyjną.
  • Ventosilla został zatrzymany pod zarzutem przemytu narkotyków, a leki, które znaleziono, miały być przepisane na jego problemy zdrowotne.
  • Władze indonezyjskie zaprzeczają nieprawidłowościom, twierdząc, że Ventosilla zmarł z powodu niewydolności organów po zażyciu leków.
  • Rodzina Ventosilli nie miała możliwości kontaktu z nim podczas detencji, co dodatkowo potęguje ich obawy o naruszenie praw.

Tragiczny incydent w Indonezji

Ventosilla i Marallano przybyli na lotnisko w Denpasar 6 sierpnia. Ventosilla został zatrzymany pod zarzutem przemytu narkotyków, po tym jak władze znalazły leki, które jego rodzina twierdzi, że były przepisane na jego problemy zdrowotne. Marallano, który przyleciał wcześniej, również został aresztowany, gdy próbował pomóc Ventosilli.

Rodzina oskarża o przemoc

Rodzina Ventosilli twierdzi, że podczas detencji para była ofiarą przemocy policyjnej. Zgłosili, że władze naruszyły ich prawo do reprezentacji prawnej oraz dyskryminowały ich. Ventosilla zmarł 11 sierpnia w wyniku niewydolności organów po hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

Odpowiedź indonezyjskich władz

Policja w Bali zaprzeczyła jakimkolwiek nieprawidłowościom, twierdząc, że Ventosilla miał „niewydolność funkcji organizmu” po zażyciu leków podczas detencji. Nie podano jednak, o jakie substancje chodziło. Władze nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Problemy z komunikacją

Rodzina Ventosilli zgłosiła, że nie miała możliwości skontaktowania się z nim podczas detencji, a prawnicy zatrudnieni przez obie rodziny nie mieli dostępu do niego. Władze indonezyjskie nie pozwoliły również na przeprowadzenie niezależnej autopsji, co wzbudziło dodatkowe wątpliwości co do przyczyn jego śmierci.

Odpowiedzialność konsulatu peruwiańskiego

Rodzina oskarżyła Konsulat Peru w Indonezji o ignorowanie ich próśb o pomoc. W swoim oświadczeniu podkreślili, że konsulat „zaniedbał swoje obowiązki” w obliczu tragedii. Domagają się, aby Ministerstwo Spraw Zagranicznych Peru zbadało działania konsula oraz jego zespołu.

Reakcja społeczności akademickiej

Rzecznik Harvard Kennedy School, Douglas Elmendorf, wyraził zaniepokojenie sytuacją, podkreślając, że rodzina zasługuje na „jasne i precyzyjne odpowiedzi”. Uczelnia wspiera wezwanie do natychmiastowego i dokładnego śledztwa oraz ujawnienia wszystkich istotnych informacji.

Stan praw LGBTQ w Indonezji

W Indonezji sytuacja praw LGBTQ budzi niepokój wśród aktywistów. Chociaż nie ma prawa zakazującego stosunków jednopłciowych, władze stosują inne przepisy, aby prześladować osoby LGBTQ. Kraj ten ma również jedne z najsurowszych przepisów dotyczących narkotyków na świecie, co dodatkowo zwiększa ryzyko dla podróżnych.

Oczekiwania rodziny

Rodzina Ventosilli zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Peru z prośbą o wszczęcie śledztwa w sprawie postępowania indonezyjskich władz. W oświadczeniu ministerstwo stwierdziło, że działania indonezyjskich władz nie były dyskryminacyjne ani przemocowe wobec osób transpłciowych, co spotkało się z oburzeniem rodziny.

Źródło: buzzfeednews.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments