Ukraińska dziennikarka Wiktoria Roszczyna zmarła w rosyjskim więzieniu, a wyniki śledztwa przeprowadzonego przez grupę dziennikarzy Forbidden Stories wskazują na brutalne tortury, jakim była poddawana. 27-letnia Roszczyna zniknęła w sierpniu 2023 roku po wjechaniu na teren obwodu zaporoskiego, okupowanego przez Rosję. Jej ciało zostało przekazane Ukrainie pod koniec lutego 2024 roku, a władze ukraińskie domagają się międzynarodowej reakcji na te ustalenia.
- Wiktoria Roszczyna, ukraińska dziennikarka, zmarła w rosyjskim więzieniu po brutalnych torturach.
- 27-letnia dziennikarka zniknęła w sierpniu 2023 roku w obwodzie zaporoskim, okupowanym przez Rosję.
- Badania medyczne ujawniły liczne ślady tortur, w tym rany szyi i ślady wstrząsów elektrycznych.
- Ukraina domaga się międzynarodowej reakcji i zaapelowała do ONZ oraz innych organizacji o podjęcie działań.
- W toku śledztwa ujawniono, że niektóre organy Roszczyny zostały usunięte, co sugeruje próbę ukrycia śladów przemocy.
O brutalnych torturach
Śledztwo ujawniło, że stan ciała Roszczyny sugerował, iż była torturowana. Badania medyczne wykazały „liczne ślady tortur i maltretowania na ciele ofiary” – poinformował Jurij Biłousow, szef wydziału zbrodni wojennych Prokuratury Generalnej Ukrainy. Zidentyfikowano m.in. posiniaczony bok, rany szyi oraz „ślady domniemanych wstrząsów elektrycznych na nogach”.
Niepokojące znaki na ciele
Roszczyna trafiła do prosektorium w Winnicy w stanie głębokiego zamrożenia, z oznakami skrajnego wyniszczenia organizmu. Na goleni znajdowała się opaska z napisem „7390 Roszczyna W. W.”, co potwierdzało jej tożsamość. W toku śledztwa ujawniono, że niektóre organy dziennikarki zostały usunięte, w tym oczy, krtań oraz fragmenty mózgu. Ukraińskie źródła sugerują, że mogło to być działanie mające na celu „ukrycie śladów przemocy”.
Międzynarodowe wezwanie do działania
W odpowiedzi na te przerażające ustalenia, Ukraina zaapelowała do ONZ oraz innych organizacji międzynarodowych o podjęcie działań. Rzecznik ukraińskiego MSZ, Heorhij Tychy, podkreślił: „Domagamy się od wspólnoty międzynarodowej reakcji na wnioski śledztwa”. Ujawnione informacje o brutalności traktowania Roszczyny wzbudziły oburzenie i potrzebę międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy w tej sprawie.