Tomasz Solecki. To on zginął z rąk nożownika w Krakowie

29 kwietnia 2025 roku około godziny 10:35 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie podczas dyżuru został śmiertelnie ugodzony nożem ortopeda, lek. Tomasz Solecki, współzałożyciel Centrum Medycznego Ortotop. Napastnikiem okazał się 35-letni pacjent, który – według wstępnych ustaleń – działał z frustracji związanej z przebiegiem leczenia.

Pomimo błyskawicznej interwencji ponad dwudziestu osób i operacji, życia lek. Soleckiego nie udało się uratować. Środowisko medyczne i władze szpitala wyraziły głębokie oburzenie i żal; msza w intencji zmarłego lekarza odbędzie się 30 kwietnia o godz. 11:00 w kaplicy szpitalnej.

Dokładny przebieg zdarzenia

Świadkowie relacjonują, że tuż po pierwszych uderzeniach w gabinecie rozległ się krzyk pacjentów: „Rany boskie, zabili doktora!”. Personel szpitala, powiadomiony przez system radiowęzłowy o zagrożeniu (pomyłkowo zakomunikowano rozpylenie gazu), natychmiast ewakuował pozostałych pacjentów na zewnątrz budynku. Jak wynika z relacji pana Jerzego, świadka zdarzenia, tuż po ataku ochroniarze szpitala obezwładnili napastnika jeszcze przed przybyciem policji, a następnie przekazali go funkcjonariuszom – akcja ta od początku do końca trwała zaledwie kilka minut.

Tło i motywacja sprawcy

Już kilka godzin po tragedii dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Marcin Jędrychowski, ujawnił motywy ataku. Jak wyjaśnił podczas briefingu prasowego, 35-latek był dotychczas leczonym pacjentem placówki i od dłuższego czasu był niezadowolony z przebiegu własnej terapii ortopedycznej. Mimo że Rzecznik Praw Pacjenta nie stwierdził żadnych nieprawidłowości w prowadzonej przez lek.Soleckiego dokumentacji medycznej, mężczyzna postanowił „samodzielnie wyjaśnić sprawę” – tragiczną konsekwencją tej decyzji stała się śmierć lekarza.

Sprawca, mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, został już przesłuchany przez prokuraturę. Usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Reakcje środowiska medycznego i społeczeństwa

Śmierć Tomasza Soleckiego wstrząsnęła personelem medycznym Krakowa i całej Małopolski. W oświadczeniu opublikowanym przez Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera wezwano do wspólnej minuty ciszy jako wyrazu solidarności z ofiarą i sprzeciwu wobec przemocy, która coraz częściej dotyka pracowników ochrony zdrowia.

Kim był lek. Tomasz Solecki?

  • Wykształcenie i doświadczenie
    Tomasz Gerard Solecki ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2006 roku, uzyskując prawo wykonywania zawodu (nr PWZ: 1756568). Specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu rozpoczął jeszcze jako rezydent w Krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim, gdzie związał się z Oddziałem Klinicznym Ortopedii i Rehabilitacji przy ul. Kopernika 23.
  • Specjalizacje i osiągnięcia
    Tomasz Solecki był ceniony za rekonstruowanie uszkodzonych struktur stawowych, w szczególności chirurgię narządu ręki i stopy oraz zaangażowanie w medycynę sportową. Swoje umiejętności rozwijał, uczestnicząc w licznych szkoleniach krajowych i zagranicznych, a także publikując artykuły w specjalistycznych czasopismach.
  • Działalność prywatna
    W 2012 roku współzałożył wraz z grupą kolegów Centrum Medyczne Ortotop, zlokalizowane przy ul. Ludwinowskiej 11/9 w Dębnikach. Placówka szybko zdobyła renomę dzięki wysokiemu poziomowi opieki oraz indywidualnemu podejściu do pacjenta.

Pamięć i pożegnanie

W Krakowie ogłoszono oficjalną żałobę w jednostkach ochrony zdrowia. Msza święta w intencji zmarłego odbędzie się 30 kwietnia 2025 r. o godz. 11:00 w kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego. Wielu kolegów, pacjentów i przyjaciół planuje udział w uroczystościach, by oddać hołd lekarzowi, dla którego praca była pasją, a pacjenci – często rekonstruowani rękami lek. Soleckiego – stawali się pacjentami pełnymi nadziei i wdzięczności.

Śmierć Tomasza Soleckiego to kolejny alarmujący sygnał o zagrożeniach, z jakimi mierzą się medycy w Polsce. Jego odejście pozostawia nie tylko pustkę w konkretnych placówkach, ale przede wszystkim pytania o bezpieczeństwo pracowników służby zdrowia i potrzebę systemowych działań chroniących tych, którzy ratują życie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments