- 3 maja 2025 roku przypada rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.
- Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie.
- Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod Świątynię Opatrzności miała być wotum dziękczynnym za uchwalenie konstytucji.
- Budowla Świątyni Opatrzności nie została zrealizowana, mimo że miała upamiętnić Konstytucję 3 maja.
- Obchody rocznicy są postrzegane jako święto smutne, symbolizujące zawiedzione nadzieje na reformy.
3 maja 2025 roku przypada rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, która jest obchodzona jako symbol reform i nadziei na poprawę sytuacji w kraju.
Historia Konstytucji 3 maja
Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Jej celem było wprowadzenie reform, które miały na celu ocalenie Rzeczypospolitej przed rozbiorami. W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod Świątynię Opatrzności, która miała być wotum dziękczynnym za uchwalenie konstytucji, wziął udział król Stanisław August Poniatowski.
Świątynia Opatrzności
Na terenie ogrodu botanicznego, w pobliżu Łazienek, znajduje się nietypowa kopulasta budowla, będąca pozostałością po planowanej Świątyni Opatrzności. Budowla ta miała upamiętnić uchwalenie Konstytucji 3 maja, jednak do jej realizacji nigdy nie doszło.
Refleksje nad obchodami
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja są często postrzegane jako święto smutne, symbolizujące zawiedzione nadzieje na reformy i ocalenie ojczyzny. Współczesne spojrzenie na tę datę skłania do refleksji nad historią i przyszłością kraju.