Tempo wzrostu wynagrodzeń hamuje. Dobre wieści w sprawie inflacji

  • Spadek presji płacowej w Polsce, tempo wzrostu wynagrodzeń zmalało do 7,7%.
  • Odsetek firm planujących podwyżki wynagrodzeń spadł z 60% do 53%.
  • Najmniejsze firmy najczęściej planują podwyżki, szczególnie w handlu i usługach.
  • 64,5% firm wskazuje wzrost płacy minimalnej jako przyczynę podwyżek.
  • Udział przedsiębiorstw planujących wzrost wynagrodzeń spadł do 33,5% w perspektywie kwartalnej.

W Polsce obserwuje się spadek presji płacowej, co potwierdzają dane dotyczące planowanych podwyżek wynagrodzeń w przedsiębiorstwach. W marcu tempo wzrostu średnich wynagrodzeń zmalało do 7,7 proc. w skali roku, a coraz więcej firm zamierza utrzymać pensje na dotychczasowym poziomie.

Spadek odsetka firm planujących podwyżki

Z raportu wynika, że odsetek przedsiębiorstw zamierzających utrzymać pensje na dotychczasowym poziomie spadł z blisko 60 proc. do niespełna 53 proc. „Widać więc delikatne odbicie, jeśli chodzi o podwyżki w porównaniu do dwóch poprzednich lat, nie są to jednak znaczące zmiany” — napisano w raporcie.

Wzrost wynagrodzeń w różnych sektorach

Podwyżki wynagrodzeń najczęściej planują najmniejsze firmy, które starają się przyciągnąć i zatrzymać pracowników. W handlu, usługach oraz przemyśle co trzecia firma planuje podwyżki płac w najbliższym kwartale. Stabilizacja pensji będzie dominującym trendem także w branży transportowej i logistycznej, gdzie niespełna 24 proc. badanych firm deklaruje podwyżki.

Przyczyny podwyżek wynagrodzeń

Autorzy raportu wskazują, że podwyżki wynagrodzeń są często efektem wzrostu płacy minimalnej, co potwierdza 64,5 proc. badanych firm. Wzrost inflacji skłania do podwyżek 38 proc. firm, a blisko co trzecia firma (30,2 proc.) decyduje się na zwiększenie wynagrodzeń, aby docenić swoich pracowników.

Zmiany w prognozach wynagrodzeń

Według badania NBP, udział przedsiębiorstw planujących wzrost wynagrodzeń w perspektywie kwartalnej spadł do 33,5 proc. z 40,9 proc. w IV kwartale. „Udział przedsiębiorstw planujących znaczne podniesienie przeciętnego wynagrodzenia obniżył się do 2,3 proc. z 2,6 proc. w IV kwartale” — zaznaczono w raporcie.

Różnice między eksporterami a firmami krajowymi

Udział przedsiębiorstw planujących podwyżki płac obniżył się w grupie eksporterów wyraźnie silniej niż wśród firm zorientowanych wyłącznie na sprzedaż krajową. „W konsekwencji po raz pierwszy od 2010 r. wskaźnik kwartalnych prognoz podwyżek płac dla eksporterów jest niższy niż w grupie przedsiębiorstw sprzedających wyłącznie w kraju” — podano w raporcie.

Źródło: businessinsider
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments