Kapsuła lądująca z trzema tajkonautami z chińskiej misji Shenzhou-19 wylądowała na pustyni Gobi z jednodniowym opóźnieniem 30 kwietnia 2025 roku. Misja zakończyła się po 183 dniach spędzonych na stacji kosmicznej Tiangong. Dowódcą załogi był Cai Xuzhe, a w skład zespołu weszli również Song Lingdong i Wang Haoze.
- Kapsuła Shenzhou-19 z trzema tajkonautami wylądowała na pustyni Gobi 30 kwietnia 2025 roku z jednodniowym opóźnieniem.
- Załoga spędziła 183 dni na stacji kosmicznej Tiangong, przeprowadzając około 90 badań i eksperymentów.
- Dowódcą misji był Cai Xuzhe, a w skład załogi weszli również Song Lingdong i Wang Haoze.
- Misja Shenzhou-20, która zastąpiła Shenzhou-19, rozpoczęła się 25 kwietnia 2025 roku i potrwa do końca października 2025 roku.
- Powrót załogi Shenzhou-19 został opóźniony z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.
Lądowanie kapsuły
Kapsuła lądująca z tajkonautami wylądowała w regionie Mongolii Wewnętrznej tuż po godz. 13 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce). Medycy i technicy wydobyli załogę z kapsuły w ciągu godziny od lądowania w rejonie Dongfeng.
Reakcje załogi
Po opuszczeniu kapsuły, Cai Xuzhe, który brał udział w swojej drugiej misji, stwierdził, że „czuje się dobrze”. Song Lingdong wyraził poczucie dumy w rozmowie z telewizją CCTV, natomiast Wang Haoze zaznaczyła, że jest gotowa na kolejne misje.
Przebieg misji
Załoga Shenzhou-19 przebywała na stacji Tiangong od 30 października 2024 roku. W tym czasie przeprowadzili około 90 badań i eksperymentów. Cai i Song odbyli 12 grudnia 2024 roku najdłuższy w historii, dziewięciogodzinny spacer w przestrzeni kosmicznej.
Przesunięcie terminu powrotu
Pierwotnie tajkonauci mieli wrócić na Ziemię we wtorek, jednak ich podróż została przełożona z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w miejscu planowanego lądowania.
Nowa załoga na Tiangong
Ich zmiennicy, załoga Shenzhou-20, w skład której wchodzą Chen Dong, Chen Zhongruia i Wang Jie, dotarli na stację kosmiczną 25 kwietnia 2025 roku. Misja ta potrwa do końca października 2025 roku.
Plany programu kosmicznego
Program kosmiczny Chin zakłada wysłanie tajkonautów na Księżyc oraz sprowadzenie próbek z Marsa do 2030 roku. W ciągu najbliższych czterech lat planowane są także trzy misje bezzałogowe na Księżyc.