W ciągu ostatnich 50 lat szczepienia zapobiegły 154 milionom przedwczesnych zgonów na świecie, głównie wśród dzieci, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowanego z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, który trwa do 3 maja 2025 roku.
- Szczepienia zapobiegły 154 milionom przedwczesnych zgonów w ciągu ostatnich 50 lat, głównie wśród dzieci.
- Co minutę dzięki szczepieniom udaje się zapobiec sześciu przedwczesnym zgonów.
- 60% uratowanych istnień ludzkich dotyczy odry, co odpowiada 94 milionom osób.
- Większość zredukowanych zgonów dzieci przypada na Afrykę.
- Szczepienia chronią przed wieloma chorobami zakaźnymi, w tym odrą, tężcem i gruźlicą.
Skuteczność szczepień
WHO podkreśla, że szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony ludzkiego życia, zwłaszcza dzieci, ale także dorosłych. Dzięki szczepieniom co minutę udaje się zapobiec sześciu przedwczesnym zgonów. Większość uratowanych osób to dzieci do pierwszego roku życia, na które przypada 101 milionów zgonów rocznie, którym udało się zapobiec.
Choroby zakaźne
Szczepienia chronią przed śmiercią z powodu takich chorób jak odra, tężec, krztusiec, gruźlica, a także zakażenia wywołane przez bakterie Haemophilus influenzae typu B, dwoinkę zapalenia płuc, polio, żółtą febrę, wirusowe zapalenie wątroby typu B, dyfteryt, japońskie zapalenie mózgu oraz dwoinkę zapalenia opon mózgowych.
Odra jako główny problem
Aż 60 proc. uratowanych dzięki szczepieniom istnień ludzkich, co odpowiada 94 milionom, dotyczy odry. Jest to ciężka choroba wirusowa o wysokiej zakaźności, prowadząca do poważnych powikłań. Raport WHO wskazuje, że szczepienia przeciwko odrze będą miały w przyszłości największy wpływ na zapobieganie przedwczesnym zgonów na świecie.
Geograficzne zróżnicowanie
Ponad połowa zredukowanych zgonów dzieci przypada na Afrykę. Na wszystkie pozostałe choroby zakaźne przypada 40 proc. przedwczesnych zgonów, którym udało się zapobiec dzięki szczepieniom.
Postępy w walce z chorobami
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, przypomina, że szczepienia wyeliminowały całkowicie ospę prawdziwą oraz w znacznym stopniu polio. „Dzięki badaniom naukowym, inwestycjom i współpracy można uratować jeszcze więcej ludzkich istnień w kolejnych 50 latach” – zaznacza.
Wpływ pandemii na szczepienia
WHO zwraca uwagę na konieczność rozwijania programów szczepień oraz nadrabiania zaległości, które powstały w czasie pandemii Covid-19. W tym okresie 67 milionów dzieci nie zostało zaszczepionych jedną lub dwiema szczepionkami. W 2022 roku 33 miliony dzieci nie otrzymały szczepionki przeciwko odrze.
Wymogi dotyczące szczepień przeciwko odrze
Dla pełnej ochrony przed odrą konieczne jest zaszczepienie dwoma dawkami, co wymaga zaszczepienia co najmniej 95 proc. populacji. Globalnie 83 proc. dzieci otrzymało jedną dawkę, a tylko 74 proc. dwie dawki szczepionki, co prowadzi do pojawiania się ognisk odry, nawet w krajach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone.