- Brak przypadków pryszczycy w Polsce.
- Stabilna sytuacja epizootyczna na Słowacji, brak nowych ognisk.
- Całodobowe dyżury służb weterynaryjnych na granicy Polski.
- Brak profilaktycznych szczepień przeciwko pryszczycy w Polsce.
- Ostatni przypadek pryszczycy w Polsce odnotowano w 1971 roku.
Decyzje dotyczące szczepień przeciwko pryszczycy w Polsce oraz sytuacji epizootycznej w Europie są uzależnione od dalszych badań i ustaleń regulatorów, a resort rolnictwa zapewnia, że w kraju nie ma przypadków tej choroby.
Sytuacja epizootyczna w Europie
Resort rolnictwa w Polsce poinformował, że sytuacja epizootyczna na Słowacji pozostaje stabilna, a od 4 kwietnia br. nie odnotowano nowych ognisk wirusa pryszczycy. Na Węgrzech ostatnie ognisko tej choroby wystąpiło 17 kwietnia br.
Kontrola na granicy
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zaznaczyło, że kontynuowane są całodobowe dyżury służb weterynaryjnych na południowej granicy Polski. Pojazdy przeznaczone do przewozu zwierząt parzystokopytnych oraz produktów i pasz są kierowane do siedmiu wyznaczonych miejsc na granicy w celu dodatkowej kontroli i dezynfekcji.
Szczepienia przeciwko pryszczycy
MRiRW ogłosiło, że w Polsce nie będą stosowane profilaktyczne szczepienia przeciwko pryszczycy. Resort wskazał, że „szczepienia interwencyjne ochronne lub wygaszające stosuje się w przypadku wystąpienia choroby w danym kraju lub bezpośredniego zagrożenia przeniesienia się wirusa na jego teren”.
Jak podano, szczepienia wygaszające są prowadzone w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba, i mają na celu opóźnienie zabicia zwierząt. Stosowane są najczęściej w początkowych fazach choroby.
Konsekwencje szczepień
Resort rolnictwa podkreślił, że „wdrożenie szczepień przeciwko pryszczycy skutkuje automatyczną utratą statusu kraju lub regionu wolnego od tej choroby”. Zaszczepione zwierzęta nie mogą opuścić strefy szczepień inaczej niż do uboju, a produkty pochodzące od takich zwierząt mogą być dystrybuowane wyłącznie w kraju, w którym szczepienia interwencyjne zostały zastosowane.
Historia pryszczycy w Polsce
Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, która w przypadku wybuchu wymaga wybicia wszystkich zwierząt w gospodarstwie. Ostatni przypadek pryszczycy w Polsce odnotowano w 1971 roku. W styczniu br. niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o stwierdzeniu pierwszego przypadku pryszczycy od 37 lat w kraju, a w marcu potwierdzono ogniska choroby na Węgrzech i Słowacji.