Sudan zrywa stosunki z ZEA z powodu oskarżeń

Sudan zerwał stosunki dyplomatyczne z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) po wielokrotnych oskarżeniach o wspieranie rywalizujących Sił Wsparcia Szybkiego (RSF) w trwającej wojnie domowej. Decyzja ta zapadła w kontekście ataków na Port Sudan, które miały miejsce od niedzieli do środy, a które są przypisywane RSF.

  • Sudan zerwał stosunki z ZEA z powodu oskarżeń o wspieranie RSF.
  • Minister obrony Sudanu oskarżył ZEA o naruszenie suwerenności kraju.
  • Ataki dronów uderzyły w Port Sudan, w tym w międzynarodowe lotnisko.
  • Wielka Brytania i USA zaapelowały do ZEA o zaprzestanie wsparcia dla RSF.
  • Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości odrzucił sprawę Sudanu.

Oskarżenia wobec ZEA

W dniu 7 maja 2025 roku minister obrony Sudanu, Yassin Ibrahim, oskarżył ZEA o naruszenie suwerenności kraju poprzez wsparcie dla RSF. „ZEA wykorzystuje swojego 'pośrednika’, RSF, aby destabilizować nasz kraj” – powiedział Ibrahim. Emirackie władze wielokrotnie zaprzeczały tym oskarżeniom, twierdząc, że nie udzielają żadnej pomocy finansowej, militarnej ani politycznej dla paramilitarnych sił.

Ataki na Port Sudan

Od niedzieli w Port Sudan miały miejsce intensywne ataki dronów, które uderzyły w międzynarodowe lotnisko, główną elektrownię oraz hotel. Wojsko Sudanu oskarżyło RSF o te ataki, jednak paramilitarna grupa jak dotąd nie skomentowała sytuacji. „Drony zostały zestrzelone przez rakiety przeciwlotnicze” – przekazał anonimowy źródło agencji AFP. Do tej pory Port Sudan uchodził za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w kraju dotkniętym wojną.

Reakcja społeczności międzynarodowej

W odpowiedzi na eskalację konfliktu, zarówno Wielka Brytania, jak i Stany Zjednoczone zaapelowały do ZEA o zaprzestanie wspierania walczących stron w Sudanie. W międzyczasie, w dniu 5 maja, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze odrzucił sprawę Sudanu przeciwko ZEA, w której oskarżano ZEA o współudział w ludobójstwie. Trybunał orzekł, że ZEA wycofały się z artykułu 9 Konwencji o ludobójstwie, co uniemożliwia innym państwom wniesienie przeciwko nim oskarżeń o ludobójstwo.

Humanitarna katastrofa w Sudanie

Wojna domowa w Sudanie trwa już dwa lata, prowadząc do śmierci tysięcy ludzi i zmuszając miliony do opuszczenia swoich domów. Konflikt ten stworzył jedną z najgorszych katastrof humanitarnych na świecie. Minister Ibrahim podkreślił, że Sudan będzie zamykał swoje misje dyplomatyczne w ZEA oraz wycofa swojego ambasadora z tego kraju, co jest bezprecedensowym krokiem w relacjach między tymi państwami.

Apel o pomoc humanitarną

Reem Ketait, zastępca ministra spraw politycznych ZEA, skomentowała decyzję trybunału, nazywając ją „jasną i zdecydowaną”. Podkreśliła, że „społeczność międzynarodowa musi pilnie skoncentrować się na zakończeniu tej wyniszczającej wojny i wsparciu narodu sudańskiego, a także domagać się, aby pomoc humanitarna dotarła do wszystkich potrzebujących”. Zarówno armia, jak i RSF były wielokrotnie oskarżane o zbrodnie wojenne, co dodatkowo komplikuje sytuację w regionie.

Źródło: bbc.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments