Strajk głodowy studentów Occidental College

W zeszły poniedziałek, po konsultacjach z profesjonalistami medycznymi, dziesięciu studentów z Occidental College rozpoczęło strajk głodowy, mając na celu zwrócenie uwagi na ich długoletnie żądania dotyczące wycofania inwestycji uczelni z producentów broni związanych z Izraelem, w czasie trwającej wojny w Gazie. Studenci dodali również nowe postulaty, wzywając do wzmocnienia ochrony dla międzynarodowych studentów w obliczu działań administracji Trumpa, które mają na celu uchylanie wiz studentom zaangażowanym w protesty przeciwko wojnie Izraela w Gazie.

Inspiracja z Chapman University

Strajkujący studenci przyznają, że zostali zainspirowani przez studentów z Chapman University, którzy w kwietniu rozpoczęli podobną kampanię. Ich strajk zakończył się po dziesięciu dniach bez jakichkolwiek ustępstw ze strony uczelni. To wydarzenie może oznaczać nową fazę w taktykach protestu wśród studentów zaniepokojonych losem Palestyńczyków, w obliczu zakazów lub ograniczeń dotyczących nocnych obozów na wielu kalifornijskich kampusach, które w zeszłym roku prowadziły do przemocy i oskarżeń o antysemityzm.

Postulaty strajkujących

Rozpoczynając strajk głodowy, studenci złożyli list żądań do prezydenta Occidental, Toma Stritikusa. Wśród postulatów znalazło się usunięcie bezpośrednich i pośrednich inwestycji uczelni w firmy produkujące broń związane z Izraelem. Dodatkowo, studenci zażądali wzmocnienia ochrony dla międzynarodowych studentów poprzez zapewnienie im pro bono wsparcia prawnego w przypadku uchylania wiz oraz usunięcia z akt studenckich oskarżeń związanych z protestami. Międzynarodowi studenci stanowią około 7% całej społeczności akademickiej na Occidental.

Reakcja władz uczelni

Tom Stritikus, w wiadomości do społeczności uczelni, wyraził zrozumienie dla obaw studentów. Stwierdził: „Wiele z inicjatyw, o które studenci się upominają, jest już wprowadzanych, w oparciu o pracę, którą wykonujemy w tym semestrze dla dobra naszych międzynarodowych studentów i społeczności akademickiej.” Dodał również, że uczelnia podejmie „wszystkie rozsądne starania”, aby pomóc studentom zachować prawo do pomocy finansowej i zakwaterowania, jeśli utracą status prawny.

Trudności strajkujących

Strajkujący studenci relacjonują, że piąty dzień strajku przynosi coraz większe trudności. Jackie Hu, 20-letnia studentka, przyznała, że zaczyna mieć problemy ze snem oraz doświadcza bólu głowy i zawrotów. Pomimo trudności, studenci podkreślają, że ważniejsze jest dla nich zwrócenie uwagi na sytuację w Palestynie. „Nie ma już uniwersytetów w Gazie,” powiedziała Hu.

Codzienne relacje z protestu

Każdego dnia strajkujący ustawiają strefę blisko jadalni uczelni, gdzie umieszczają kartonowy znak z numerem dni strajku. Z relacji wynika, że niektórzy studenci doświadczali omdleń. Stritikus odwiedził ich, jednak jego odpowiedzi na postulaty studentów nie były zadowalające. „Myślę, że macie inne spojrzenie na to, co chcecie, żebym zrobił,” powiedział.

Przyszłość protestu

Evan Zeltzer, 18-letni student, uczestniczący w strajku, wyraził determinację grupy, pomimo trudnych warunków. „Stan świata jest po prostu tak tragiczny,” stwierdził. Studenci mają nadzieję, że ich głos zostanie usłyszany i że ich działania przyczynią się do zmian.

Źródło: latimes.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments