Statek z pomocą do Gazy zaatakowany dronami

Wczesnym rankiem w piątek, statek przewożący pomoc humanitarną i aktywistów w drodze do Gazy został zaatakowany przez drony w międzynarodowych wodach, nieopodal Malty. Organizacja The Freedom Flotilla Coalition, międzynarodowa organizacja pozarządowa, poinformowała o incydencie, publikując nagrania wideo z pożaru na pokładzie. Na chwilę obecną nie ustalono, kto mógł być odpowiedzialny za atak, ani czy ktoś został ranny.

  • Statek przewożący pomoc humanitarną został zaatakowany przez drony w międzynarodowych wodach, nieopodal Malty.
  • Organizacja The Freedom Flotilla Coalition poinformowała, że atak mógł być skierowany na generator statku, co groziło jego zatonięciem.
  • Rząd Malty ogłosił, że wszyscy na pokładzie, w tym 12 członków załogi i czterech cywilnych pasażerów, są bezpieczni.
  • Cypryjska straż morska oraz holownik zostały wysłane w celu udzielenia pomocy i opanowania pożaru na statku.
  • Pożar został opanowany, a cała załoga odmówiła wejścia na holownik, mimo potwierdzenia ich bezpieczeństwa.

Atak na statek

Według informacji przekazanych przez organizację, „atak dronów wydaje się być skierowany specjalnie na generator statku, a jednostka jest teraz zagrożona zatonięciem z 30 międzynarodowymi aktywistami praw człowieka na pokładzie”. Po uderzeniu statek wydał sygnał SOS, na co zareagowała Cypryjska straż morska, wysyłając jednostkę w celu udzielenia pomocy.

Bezpieczeństwo załogi

Rząd Malty ogłosił w piątek, że wszyscy na pokładzie są „potwierdzeni jako bezpieczni”. W oświadczeniu zaznaczone zostało, że na statku znajdowało się 12 członków załogi oraz czterech cywilnych pasażerów, a żadne ofiary nie zostały zgłoszone. Dodatkowo, w pobliżu znajdował się holownik, który został skierowany w celu wsparcia jednostki.

Akcja ratunkowa

Holownik dotarł na miejsce i rozpoczął działania gaśnicze. O godzinie 1:28 (czas lokalny), pożar został opanowany. Rząd Malty dodał, że jednostka patrolowa Sił Zbrojnych Malty również została wysłana, aby zapewnić dalszą pomoc. O godzinie 2:13 potwierdzono, że cała załoga jest bezpieczna, jednak odmówili oni wejścia na holownik. Statek pozostaje poza wodami terytorialnymi i jest monitorowany przez odpowiednie władze.

Konflikt w Gazie

Wojna w Gazie rozpoczęła się po atakach przeprowadzonych przez bojowników Hamasu, w wyniku których zginęło 1,200 osób, a 251 zostało porwanych do Gazy w dniach 7 października 2023 roku, według izraelskich danych. Od tego czasu ofensywa Izraela na enklawę zabiła ponad 52,000 osób, według danych palestyńskich służb zdrowia.

Historia flotylli

Inny statek z tej samej koalicji, który miał podobną misję do Gazy w 2010 roku, został zatrzymany i przeszukany przez izraelskie wojsko, co doprowadziło do śmierci dziewięciu aktywistów. Inne jednostki również były zatrzymywane i przeszukiwane, jednak bez ofiar w ludziach.

Źródło: independent.co.uk
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments