- Rafał Trzaskowski ogłosił sprzedaż działki przy ul. Marszałkowskiej 66 z ceną wywoławczą 31,1 mln zł.
- Decyzja o sprzedaży podjęta bez konsultacji społecznych, co wywołało kontrowersje wśród mieszkańców.
- Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów apeluje o wycofanie zarządzenia, nazywając je "prywatnym dekretem".
- W czasie rządów Trzaskowskiego zbudowano mniej mieszkań komunalnych niż w kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz.
- Politycy PiS krytykują działania prezydenta, wskazując na obietnice dotyczące budowy mieszkań.
16 kwietnia 2025 roku Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące sprzedaży działki przy ul. Marszałkowskiej 66, na której znajduje się zabytkowa kamienica z 43 mieszkaniami komunalnymi, co wywołało kontrowersje wśród mieszkańców Warszawy.
Sprzedaż działki
W zarządzeniu prezydenta stolicy ustalono cenę wywoławczą budynku na 31,1 mln zł. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, które nagłośniło sprawę, domaga się zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta, aby omówić „tragiczne gospodarowanie publicznym mieniem w stolicy”.
Brak konsultacji społecznych
Decyzja o sprzedaży kamienicy została podjęta bez przeprowadzenia konsultacji społecznych, co wzbudza dodatkowe kontrowersje. Rada miasta oraz komisja mieszkalnictwa nie wyraziły zgody na tę transakcję.
Apel o wycofanie zarządzenia
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów apeluje o wycofanie się z planu sprzedaży, nazywając decyzję prezydenta „prywatnym dekretem”. „Wzywamy do pilnego wycofania zarządzenia prezydenta o sprzedaży Marszałkowskiej 66, zatrzymania wysiedleń i prywatyzacji miejskich pustostanów” – napisali przedstawiciele organizacji.
Problemy z budownictwem komunalnym
Organizacja zwraca uwagę, że w czasie rządów Trzaskowskiego zbudowano mniej mieszkań komunalnych niż w jednym roku kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Udział lokali komunalnych w stosunku do mieszkań prywatnych stale spada, a ceny najmu wzrosły w stolicy o 100 procent w ciągu ostatnich 10 lat.
Reprywatyzacja i pustostany
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów podkreśla, że „odżywa także reprywatyzacja”. Zasiedlenie 1800 miejskich pustostanów blokują roszczenia spadkobierców i ich pełnomocników. Politycy PiS, w tym Sebastian Kaleta, krytykują działania prezydenta, przypominając obietnice dotyczące budowy mieszkań.
Wsparcie deweloperów
Dariusz Matecki zwrócił uwagę na wsparcie deweloperów dla kampanii prezydenckiej kandydata Koalicji Obywatelskiej, co budzi wątpliwości co do intencji władz miasta w zakresie polityki mieszkaniowej.