Spotkanie z Dudą w sprawie obniżki składki zdrowotnej

  • Prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie obniżki składki zdrowotnej.
  • Wielu polityków apeluje o zawetowanie ustawy dotyczącej obniżki składki zdrowotnej.
  • Obniżka składki zdrowotnej może zmniejszyć wpływy do NFZ o ponad 4,6 miliarda złotych rocznie.
  • Nowy sposób naliczania składki zdrowotnej ma wejść w życie od 2026 roku.
  • Minister zdrowia poparła projekt obniżki, mimo wcześniejszych zapewnień o sprzeciwie.

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców została przedłożona prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych oraz organizacji pracodawców, aby omówić tę kwestię.

Spotkanie z prezydentem

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odbył spotkanie z przedstawicielami Rady Dialogu Społecznego, które trwało około 1,5 godziny. Uczestnicy narady, w tym Wojciech Wiśniewski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, zauważyli, że prezydent ostrożnie dobierał słowa, a jego kancelaria nie ujawniała szczegółów dotyczących dalszych kroków. Wiśniewski zasugerował, że mogą istnieć nieznane czynniki polityczne wpływające na decyzję prezydenta, dodając, że „spodziewam się, że będzie weto”.

Apel o weto

Wielu polityków oraz organizacji zwróciło się do prezydenta Dudy z apelem o zawetowanie ustawy dotyczącej obniżki składki zdrowotnej. Wśród nich byli m.in. Adrian Zandberg z partii Razem oraz Magdalena Biejat z Nowej Lewicy. Również Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska wystosowały podobne prośby. Ponadto, niemal 60 naukowców podpisało list otwarty w tej sprawie.

Reakcja premiera

Premier Donald Tusk, komentując sytuację w Sejmie, zaznaczył, że jeśli prezydent Duda zdecyduje się na weto, to po wyborach prezydenckich podejmie działania mające na celu powrót do tematu obniżki składki. Tusk przypomniał, że obniżka była jego zobowiązaniem wyborczym, dodając, że „prezydent zna moją opinię”.

Skutki finansowe

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców może zmniejszyć wpływy do Narodowego Funduszu Zdrowia o ponad 4,6 miliarda złotych rocznie. Zmiany te mają szczególnie wpłynąć na osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, co dotyczy około 2,5 miliona przedsiębiorców. Nowy sposób naliczania składki zdrowotnej ma wejść w życie od 2026 roku, a największe korzyści odniosą najlepiej zarabiający.

Opinie minister zdrowia

Minister zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o wpływ obniżki na NFZ, stwierdziła, że „z pewnością nie” jest to możliwe. Mimo wcześniejszych zapewnień, że nie zagłosuje za obniżeniem składki, ostatecznie poparła projekt. Po głosowaniu w Sejmie podkreśliła, że będzie monitorować sytuację, aby do NFZ wpłynęło tyle pieniędzy, ile zakładano wcześniej. Minister Andrzej Domański miał zapewnić Leszczynę, że zmiana w składce zdrowotnej nie wpłynie negatywnie na NFZ i pacjentów.

Źródło: next
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments