Spór o Inspektorat w SW. »Potraficie tylko likwidować«

  • Debata w Sejmie dotyczyła nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej.
  • Planowana likwidacja Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej budzi kontrowersje.
  • Większość klubów parlamentarnych poparła projekt, z wyjątkiem PiS.
  • Krytycy wskazują na niewydolność Inspektoratu i jego polityczne motywacje.
  • Przeciwnicy obawiają się o bezpieczeństwo w zakładach karnych po likwidacji.

W Sejmie odbyła się debata na temat nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej, która zakłada likwidację Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej (IWSW). Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zyskał poparcie wszystkich klubów parlamentarnych z wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości. Inspektorat, powołany w 2022 roku, miał na celu zwalczanie przestępczości wśród osadzonych oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej, jednak krytycy wskazują na jego niewydolność i polityczne motywacje jego utworzenia.

Powody likwidacji

Poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Tomczykiewicz w swojej wypowiedzi podkreślił, że Inspektorat został stworzony jedynie w celu politycznym, aby zapewnić władzy kontrolę nad służbą z szerokimi uprawnieniami śledczymi. „Ten Inspektorat powstał tylko po to, żebyście mieli podległą sobie służbę” – mówił, wskazując na problemy z efektywnością IWSW. Zwrócił uwagę, że Służba Więzienna powinna koncentrować się na resocjalizacji, a nie na ściganiu przestępców.

Krytyka i poparcie dla zmian

Podobne zdanie wyraził poseł Sławomir Ćwik z Trzeciej Drogi-Polska 2025, który zauważył, że Inspektorat był zbędny i nie przynosił oczekiwanych rezultatów. „Cieszy mnie rządowy projekt ustawy, ponieważ zakłada ograniczenie funkcjonowania kolejnego organu administracji państwowej” – stwierdził. Mirosław Orliński z PSL dodał, że działania IWSW były nieefektywne i konieczne jest podnoszenie standardów w Służbie Więziennej, a nie tworzenie nowych instytucji.

Opinie na temat kosztów

Katarzyna Ueberhan z Lewicy podkreśliła, że koszty związane z funkcjonowaniem IWSW były niewspółmierne do osiąganych efektów. „Jedyna racjonalna i słuszna decyzja to jego likwidacja” – zaznaczyła, dodając, że zmiany w przepisach pozwolą na bardziej efektywne wydawanie środków publicznych. Ueberhan zapewniła również, że miejsca pracy dotychczasowych pracowników Inspektoratu będą zabezpieczone.

Sprzeciw ze strony PiS

Przeciwko nowelizacji opowiedział się poseł PiS Michał Woś, który ocenił, że zmiany w prawie mogą być „prezentem dla kryminalistów”. Jego zdaniem, likwidacja Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej to krok w złym kierunku, który może osłabić skuteczność działań w zakresie zwalczania przestępczości w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Podsumowanie debaty

Debata w Sejmie pokazuje podziały wśród parlamentarzystów w kwestii funkcjonowania Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej. Wiele głosów krytycznych podkreśla, że instytucja ta nie spełniła swoich zadań, a jej likwidacja jest krokiem w stronę usprawnienia działań Służby Więziennej. Z kolei przeciwnicy nowelizacji obawiają się o konsekwencje dla bezpieczeństwa w zakładach karnych. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie miała istotny wpływ na przyszłość Służby Więziennej w Polsce.

Źródło: wpolityce
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments