- Sprzedaż Tesli w Europie spadła drastycznie w kwietniu 2025 roku, osiągając symboliczne wyniki na niektórych rynkach.
- W pierwszym kwartale 2025 roku sprzedaż była o 37% mniejsza niż w analogicznym okresie 2024 roku, mimo wzrostu ogólnej sprzedaży aut elektrycznych o 28%.
- Przychody Tesli z branży motoryzacyjnej spadły o 20%, a zysk netto zmniejszył się o 71% w wyniku problemów finansowych.
- Polityczne zaangażowanie Elona Muska w Departamencie Efektywności Rządowej budzi kontrowersje i może wpływać na wyniki firmy.
- Elon Musk planuje ograniczyć czas pracy w DOGE i wrócić do Tesli, jednak nie ma pewności co do pozytywnych rezultatów tej decyzji.
Elon Musk, miliarder i założyciel Tesli, zmaga się z poważnymi problemami sprzedażowymi w Europie, które są związane z jego kontrowersyjną działalnością polityczną. W kwietniu 2025 roku sprzedaż samochodów marki Tesla spadła drastycznie, co wywołało obawy o przyszłość firmy.
Spadek sprzedaży Tesli w Europie
Jak podaje agencja Reuters, sprzedaż Tesli w Europie w kwietniu 2025 roku była na niektórych rynkach wręcz symboliczna. W Holandii sprzedano 282 samochody, co oznacza spadek o 74 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W Portugalii sprzedano 302 Tesle (-33 proc.), we Włoszech 446, a w Szwecji 203 (-81 proc.). We Francji, trzecim największym rynku w Europie, sprzedaż spadła o niemal 60 proc.
Kryzys finansowy Tesli
W pierwszym kwartale 2025 roku sprzedaż Tesli w Europie była o 37 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie w 2024 roku. W ciągu trzech miesięcy z salonów Tesli w Europie wyjechało nieco ponad 36 tys. samochodów, co jest wynikiem sprzecznym z rosnącą ogólnie sprzedażą aut elektrycznych, która wzrosła o 28 proc.
W wyniku tych problemów finansowych, przychody z branży motoryzacyjnej Tesli spadły o 20 proc., a zysk netto zmniejszył się aż o 71 proc. Według „New York Times”, na samej produkcji samochodów Tesla straciła 500 mln dolarów.
Polityczne zaangażowanie Elona Muska
Eksperci, cytowani przez agencję AFP, wskazują, że wyniki Tesli są efektem politycznego zaangażowania Elona Muska. Miliarder objął przewodnictwo Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE), co budzi kontrowersje i pytania o legalność tej instytucji. Departament ten, według doniesień, zwalniał pracowników „na ślepo” i przegrywał procesy sądowe.
Rosnąca konkurencja i nowe modele
Agencja Reuters zwraca uwagę na rosnącą konkurencję ze strony chińskich producentów samochodów oraz na powolne wdrażanie zmodernizowanej wersji Tesli Model Y. Choć samochód został zaprezentowany w styczniu, dostawy mają rozpocząć się dopiero w czerwcu, co może wpłynąć na dalszy spadek sprzedaży.
Reakcja Elona Muska
W odpowiedzi na fatalne wyniki sprzedaży, Elon Musk ogłosił, że zamierza ograniczyć czas poświęcony na pracę w DOGE i wrócić do firmy. Jednak nie ma pewności, czy to przyniesie pozytywne rezultaty. „Wall Street Journal” informuje, że zarząd Tesli rozważał kontakt z firmami rekrutacyjnymi w celu znalezienia zastępstwa dla Muska, co Tesla zdementowała.
Inwestorzy, którzy tracą miliardy na spadającym kursie akcji Tesli, mogą podejmować działania mające na celu usunięcie Muska ze stanowiska dyrektora generalnego, uznając go za obciążenie wizerunkowe firmy.