Spadek przychodów Tesli o 20% w pierwszym kwartale budzi niepokój o przyszłość firmy

Tesla opublikowała swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał, które rozczarowały inwestorów, zarówno pod względem przychodów, jak i zysków. Wartości te spadły w porównaniu z rokiem ubiegłym, co wzbudza wiele pytań o przyszłość firmy.

Spadek przychodów i zysków

W pierwszym kwartale Tesla odnotowała spadek przychodów o 9%, osiągając wartość 21,3 miliarda dolarów. Szczególnie dotkliwy był spadek przychodów z działalności motoryzacyjnej, które zredukowały się o 20% do 14 miliardów dolarów, w porównaniu do 17,4 miliarda dolarów w tym samym okresie roku ubiegłego.

Przyczyny spadków

Firma wskazała na konieczność modernizacji linii produkcyjnych w swoich czterech fabrykach, co miało związek z wprowadzeniem odświeżonej wersji popularnego SUV-a Model Y. Dodatkowo, niższe średnie ceny sprzedaży oraz zachęty dla klientów negatywnie wpłynęły na przychody i zyski.

Drastyczne zmiany finansowe

Dochód netto Tesli spadł o 71%, osiągając wartość 409 milionów dolarów, czyli 12 centów na akcję, w porównaniu do 1,39 miliarda dolarów, czyli 41 centów na akcję sprzed roku. To brutalny początek roku dla firmy, w której CEO Elon Musk spędzał wiele czasu w Białym Domu, uczestnicząc w działaniach mających na celu znaczne ograniczenie federalnego rządu.

Obawy związane z taryfami

Plan taryfowy prezydenta Donalda Trumpa budzi obawy o wzrost kosztów komponentów i materiałów niezbędnych do produkcji pojazdów elektrycznych, w tym sprzętu produkcyjnego, szkła samochodowego, płytek drukowanych oraz ogniw baterii. Tesla nie obiecała wzrostu w tym roku, zapowiadając, że „ponownie oceni nasze prognozy na 2025 rok w aktualizacji za drugi kwartał”.

Kurs akcji i reakcje rynku

Akcje Tesli spadły o 41% od początku 2025 roku, a w ostatnim kwartale odnotowały największy spadek od 2022 roku. W czasie przedłużonego handlu we wtorek, akcje początkowo nie zmieniły się znacząco, ale później wzrosły o prawie 5% po tym, jak prezydent Trump ogłosił, że nie ma zamiaru zwalniać przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella.

Wyzwania na rynku

W swoim raporcie dla akcjonariuszy Tesla ostrzegła, że „niepewność na rynkach motoryzacyjnym i energetycznym wciąż rośnie, ponieważ szybko zmieniająca się polityka handlowa negatywnie wpływa na globalny łańcuch dostaw oraz strukturę kosztów Tesli i jej konkurentów”.

Problemy z konkurencją i dostawami

Firma zmaga się z powszechnymi protestami w Stanach Zjednoczonych i Europie, gdzie Musk aktywnie wspierał skrajnie prawicową partię AfD w Niemczech. W tym miesiącu Tesla poinformowała o 13% spadku dostaw w pierwszym kwartale, osiągając 336,681 pojazdów, w porównaniu do roku ubiegłego.

Przyszłość Tesli

W obliczu rosnącej konkurencji ze strony tańszych producentów w Chinach oraz dominacji Alphabet’s Waymo w rynku robotaxi, Tesla obiecała uruchomić swoją pierwszą usługę przewozu bez kierowcy w Austin w Teksasie w czerwcu. Firma zapewniła inwestorów, że pozostaje na dobrej drodze do „pilotowego uruchomienia” w Austin oraz rozpoczęcia budowy humanoidalnych robotów na linii produkcyjnej w Fremont w Kalifornii w tym roku.

Wyniki działalności energetycznej

Przychody z działalności związanej z generowaniem energii i magazynowaniem wzrosły o 67% w kwartale, osiągając 2,73 miliarda dolarów w porównaniu do 1,64 miliarda dolarów rok wcześniej. Tesla zaznaczyła, że rozwój infrastruktury AI stwarza duże możliwości dla jej produktów do magazynowania energii.

Wpływ taryf na działalność

Firma uzależniona jest od zagranicznych dostawców w swoim biznesie energetycznym. Zwiększone taryfy mogą spowodować zmienność na rynku oraz krótkoterminowe skutki dla podaży i popytu. Podczas rozmowy z analitykami, Musk stwierdził, że Tesla jest „najmniej dotkniętą firmą motoryzacyjną pod względem taryf”, ale osobiście opowiada się za „przewidywalnymi strukturami taryfowymi” oraz „wolnym handlem i niższymi taryfami”.

Źródło: cnbc.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments