Spadek konsumpcji piwa wpływa na płatności browarów

Spadek konsumpcji piwa w Polsce, spowodowany zmianami kulturowymi oraz rosnącymi kosztami operacyjnymi, prowadzi do poważnych problemów w branży piwowarskiej. W rezultacie, co ósmy browar nie reguluje na czas swoich zobowiązań finansowych, a zaległe zadłużenie producentów piwa osiągnęło blisko 38 milionów złotych na koniec pierwszego kwartału 2025 roku.

  • Spadek konsumpcji piwa w Polsce zagraża branży piwowarskiej.
  • Co ósmy browar ma problemy z regulowaniem zobowiązań finansowych.
  • Zadłużenie producentów piwa osiągnęło blisko 38 milionów złotych.
  • Wzrost kosztów operacyjnych wpływa na spadek popytu na piwo.
  • Sprzedaż piwa jest najniższa od 20 lat, mimo dobrych warunków.

Wzrost zadłużenia browarów

Według danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy BIK, na koniec marca 2025 roku zadłużenie kredytowe i pozakredytowe producentów piwa wyniosło 37 848 511 zł. W ciągu roku kwota ta wzrosła o 5 923 750 zł, co stanowi wzrost o 18,6%. W branży piwowarskiej aż 11,5% firm boryka się z problemami finansowymi, co oznacza, że co ósmy browar nie płaci na czas instytucjom finansowym i kontrahentom.

Zmiany w branży piwowarskiej

Dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor, podkreśla, że sytuacja w branży piwowarskiej jest alarmująca. „Płynące z rynku doniesienia pokazują, że poza segmentem piw bezalkoholowych, cała branża browarnicza notuje spadki sprzedaży” – mówi ekspert. Ostatni raport ZPPP Browary Polskie wskazuje, że pod względem sprzedaży sytuacja jest najgorsza od 20 lat. Nawet dobra pogoda i duże wydarzenia sportowe nie były w stanie poprawić sytuacji.

Przyczyny spadku konsumpcji

Wzrost kosztów operacyjnych oraz zmiany w podatku akcyzowym są kluczowymi czynnikami wpływającymi na spadek popytu na piwo. Konsumenci coraz częściej sięgają po alternatywy, co negatywnie wpływa na sprzedaż browarów. „Niestety widzimy, że w ciągu ostatniego roku przełożyło się to na większą liczbę browarów, które nie radzą sobie z terminowym spłacaniem zobowiązań” – dodaje dr Rogowski.

Perspektywy na przyszłość

W obliczu rosnącego zadłużenia i spadku sprzedaży, browary muszą dostosować swoje strategie do zmieniającego się rynku. Wiele z nich stara się wprowadzać nowe produkty, takie jak piwa rzemieślnicze czy bezalkoholowe, aby przyciągnąć klientów. Jednak, jak zauważa dr Rogowski, „trudno oczekiwać, by tegoroczna majówka i wiosenny sezon grillowy miały to zmienić”.

Podsumowanie sytuacji

Branża piwowarska w Polsce stoi przed poważnymi wyzwaniami. Spadek konsumpcji piwa, rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w przepisach podatkowych stawiają browary w trudnej sytuacji finansowej. Wzrost zaległego zadłużenia i liczby niesolidnych płatników może prowadzić do dalszych problemów w branży, co wymaga pilnych działań ze strony producentów oraz instytucji finansowych.

Źródło: mojafirma.infor.pl

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments