Spadek frekwencji w wyborach prezydenckich w Rumunii

  • W powtórzonych wyborach prezydenckich w Rumunii frekwencja wyniosła 31,72% do godziny 15.
  • Frekwencja spadła w porównaniu do listopadowych wyborów, które miały 33,67%.
  • Wysoki poziom uczestnictwa wśród obywateli rumuńskich za granicą, z 637 tysiącami głosów oddanych.
  • Wybory są powtórnym głosowaniem po unieważnieniu pierwszej tury z powodu zarzutów o nadużycia.
  • Na listach wyborczych znajduje się 11 kandydatów, w tym George Simion i Victor Ponta.

W powtórzonych wyborach prezydenckich w Rumunii do godziny 15 czasu polskiego zagłosowało ponad 6,4 miliona osób, jednak frekwencja na terenie kraju spadła w porównaniu do wcześniejszych wyborów, co może wskazywać na rosnący odsetek wyborców, którzy nie chcą ujawniać swoich preferencji.

Frekwencja wyborcza

O godzinie 15 czasu polskiego (16 w Bukareszcie) frekwencja w lokalach wyborczych osiągnęła poziom 31,72 proc. W porównaniu do listopadowych wyborów, które zostały później unieważnione, frekwencja była nieco niższa, gdyż wówczas wynosiła 33,67 proc. Warto zauważyć, że jeszcze w południe frekwencja była wyższa niż w listopadzie.

Wybory za granicą

Wysoki poziom uczestnictwa w wyborach utrzymuje się wśród obywateli rumuńskich mieszkających za granicą, gdzie głosowanie trwa od piątku. Po południu liczba wyborców, którzy oddali głos, była o około 200 tysięcy wyższa niż w listopadzie, wynosząc 637 tysięcy w porównaniu do 437 tysięcy.

Problemy z badaniami exit poll

Media informują, że operatorzy przeprowadzający badania exit poll skarżą się na wysoki odsetek odmów wśród wyborców. „Mamy 50 proc. odmów” – powiedział przedstawiciel jednego z ośrodków badań w telewizji Antena 3 CNN. Taki wysoki odsetek odmów może wskazywać na głosowanie protestu, co miało miejsce również w listopadzie.

Ataki hakerskie

W mediach pojawiły się niepotwierdzone informacje o atakach hakerskich DDoS na strony niektórych rumuńskich instytucji, które miały być przeprowadzone przez rosyjską grupę hakerską. Ministerstwo spraw wewnętrznych jednak zaprzeczyło, że doszło do ataku hakerskiego.

Kandydaci w wyborach

Na listach wyborczych znajduje się 11 kandydatów. Do II tury mają szanse przejść: George Simion, Crin Antonescu, Nicusor Dan oraz Victor Ponta. W wyborach startują także: Elena Lasconi, Cristian Terhes, Marcela Sandru, Sebastian Popescu, Silviu Predoiu oraz kandydaci niezależni John-Ion Banu-Muscel i Petru Funeriu.

Oczekiwanie na wyniki

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 21 (godz. 20 czasu polskiego) oczekiwana jest publikacja wyników sondaży exit poll. Jeśli zwycięzca wyborów nie zostanie wyłoniony w pierwszej turze, druga tura odbędzie się 18 maja.

Powody powtórzenia wyborów

Niedzielne wybory są powtórnym głosowaniem, które odbywa się po unieważnieniu pierwszej tury wyborów prezydenckich z 24 listopada 2024 roku przez Sąd Konstytucyjny. Przyczyną tej decyzji były zarzuty wobec jednego z kandydatów o nadużycia w kampanii oraz złamanie zasad uczciwej konkurencji wyborczej.

Źródło: nczas
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments