Snajper na dachu mógł być przyczyną awarii Falcona 9

  • 1 września 2016 roku rakieta Falcon 9 eksplodowała podczas testu w Cape Canaveral.
  • Eksplozja zniszczyła rakietę oraz satelitę komunikacyjnego Amos-6.
  • Elon Musk rozważał hipotezę sabotażu i zlecił dochodzenie w tej sprawie.
  • Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) stwierdziła brak dowodów na zamach.
  • Ostatecznie przyczyną eksplozji było zbyt szybkie napełnienie zbiorników helem.

1 września 2016 roku rakieta Falcon 9 eksplodowała podczas testu na stanowisku startowym w Cape Canaveral, co skłoniło inżynierów SpaceX do rozważenia różnych teorii dotyczących przyczyny awarii, w tym kontrowersyjnej hipotezy o sabotażu.

Incydent z Falconem 9

Do wybuchu rakiety Falcon 9 doszło podczas przygotowań do rutynowego testu na stanowisku SLC-40. W wyniku eksplozji zniszczona została nie tylko rakieta, ale również jej ładunek, satelita komunikacyjny Amos-6. Strata ta miała poważne konsekwencje dla wizerunku i finansów SpaceX, który wówczas nie zajmował jeszcze tak silnej pozycji na rynku.

Teorie spiskowe

W odpowiedzi na incydent, SpaceX rozpoczął intensywne śledztwo, które doprowadziło do powstania różnych teorii na temat przyczyny wybuchu. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych sugerowała, że rakieta mogła zostać trafiona przez snajpera. Elon Musk, szef SpaceX, zlecił pracownikom zbadanie tej hipotezy, w tym przeprowadzenie testów na podobnym zbiorniku helu.

Paranoja Muska

Musk wpadł w przekonanie, że za incydentem może stać konkurencyjna firma United Launch Alliance (ULA). Na jego polecenie pracownicy mieli przeszukać dach budynku dzierżawionego przez ULA, oddalonego o około milę od miejsca eksplozji.

Interwencja FAA i FBI

SpaceX kontynuował swoje działania przez około miesiąc, aż do momentu, gdy Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) przesłała firmie pismo stwierdzające, że nie było żadnego zamachowca. Musk dostarczył FAA nagrania wideo oraz własną analizę incydentu, sugerującą możliwość sabotażu.
Pracownicy SpaceX poinformowali również lokalne biuro FBI na Florydzie, które wszczęło dochodzenie, jednak nie stwierdzono żadnych znamion przestępstwa.

Ostateczna przyczyna eksplozji

Ostatecznie, po przeprowadzeniu analizy, inżynierowie SpaceX ustalili, że przyczyną eksplozji było zbyt szybkie napełnienie zbiorników ciśnieniowych rakiety nadschłodzonym helem.

Źródło: geekweek
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments