- Masowa inwazja pluskwiaków lipowych w Berlinie i Brandenburgii.
- Pluskwiaki lipowe nie stanowią zagrożenia dla drzew.
- Obecność owadów w Berlinie odnotowuje się od siedmiu lat.
- Pluskwiaki lipowe rozprzestrzeniają się w Europie z powodu łagodniejszych zim.
- Silniejszy mróz może zagrażać populacji pluskwiaków.
W Berlinie oraz Brandenburgii zaobserwowano masową inwazję pluskwiaków lipowych, które mogą wpływać na lokalny ekosystem. Ekspert ds. dzikiej przyrody wyjaśnia, że owady te nie stanowią zagrożenia dla drzew, jednak mieszkańcy są zaniepokojeni ich obecnością.
Inwazja owadów
Mieszkańcy Berlina i Brandenburgii zgłaszają obawy dotyczące nagłej inwazji owadów, które masowo obsiadają kory drzew. Manfred Günnel z berlińskiej dzielnicy Schöneberg podkreślił, że „są zaatakowane przez miliony maleńkich chrząszczy” i wyraził nadzieję na szybkie wyeliminowanie szkodników przez profesjonalistów.
Charakterystyka pluskwiaków
Ekspert Derk Ehlert wyjaśnił, że nie są to chrząszcze, lecz pluskwiaki lipowe, znane również jako skupieniec lipowy. „Ci mali imigranci pochodzą z regionu Morza Śródziemnego, ale teraz można ich spotkać także tutaj, w Brandenburgii i Berlinie” – zaznaczył Ehlert.
Brak zagrożenia dla drzew
Okazuje się, że pluskwiaki lipowe nie stanowią zagrożenia dla drzew. Ehlert podkreślił, że „drzewa nie doznają żadnych trwałych uszkodzeń”. Owady te zbierają się pod lipami na zimę, a wiosną kierują się ku wierzchołkom drzew, aby wysysać sok z liści.
Historia obecności owadów
Pluskwiaki lipowe nie są nowością w Berlinie, ich obecność odnotowuje się tam już od siedmiu lat. Ekspert wskazał, że owady te pochodzą z południowo-zachodniej Europy i Afryki Północnej, a ich populacja rośnie dzięki sprzyjającej pogodzie.
Ekspansja w Polsce
W Polsce obecność skupieńca lipowego odnotowuje się od około dekady. Owady te występują w miastach takich jak Wrocław, Warszawa, Rzeszów, Poznań czy Kalisz. Ich inwazja w krajach europejskich, w których wcześniej nie występowały, związana jest z coraz łagodniejszymi zimami.
Rozprzestrzenienie gatunku
Od około 40 lat pluskwiaki lipowe zaczęły opanowywać tereny coraz bardziej na północ i północny wschód, obejmując m.in. Francję, Niemcy, Szwajcarię, Austrię, Węgry, Czechy, Słowację i Polskę. Stały się one gatunkiem inwazyjnym, a ich populacja wciąż rośnie.
Hibernacja i zagrożenia
Zimę skupieńce spędzają w hibernacji, gromadząc się w dużych skupiskach na pniach różnych drzew, głównie lip, ale także topól, platanów i kasztanowców. Silniejszy mróz może jednak zaszkodzić ich populacji; spadek temperatury poniżej minus 15 stopni może doprowadzić do wyginięcia 99 proc. osobników bytujących na danym drzewie.