Sejm uchwalił nowelizację specustawy powodziowej

  • Sejm uchwalił nowelizację specustawy powodziowej dla poszkodowanych.
  • Wprowadzono świadczenie lokalowe dla osób bez pomocy dotychczas.
  • Nowela umożliwia zamiany komunalnych lokali mieszkalnych.
  • Wprowadzono premię powodziową na remonty budynków.
  • Ułatwienia w odbudowie poprzez zwolnienia z pozwolenia na budowę.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację specustawy powodziowej, która ma na celu wsparcie osób poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 roku. Nowe przepisy wprowadzają m.in. świadczenie lokalowe oraz premię powodziową na remont budynków. Ustawa została przyjęta jednogłośnie, co podkreśla jej znaczenie w kontekście pomocy dla osób dotkniętych skutkami żywiołu.

Wsparcie dla poszkodowanych

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw ma na celu kontynuację finansowego wsparcia dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. W głosowaniu nad ustawą wzięło udział 425 posłów, wszyscy opowiedzieli się za jej przyjęciem. Celem nowych przepisów jest nie tylko pomoc finansowa, ale także optymalizacja dotychczasowych instrumentów pomocowych.

Świadczenie lokalowe

Jednym z kluczowych elementów nowelizacji jest wprowadzenie „świadczenia lokalowego”. Będzie ono skierowane do osób fizycznych, które nie otrzymały dotychczas pomocy w ramach istniejących rozwiązań, takich jak świadczenie interwencyjne czy umarzalna pożyczka. Warunkiem przyznania tego świadczenia będzie terminowe wpłacenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioski o świadczenie można składać do 30 września 2025 roku, a obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Umowy zamiany lokali

Nowela wprowadza również przepisy umożliwiające zawieranie umów zamiany komunalnych lokali mieszkalnych. Osoby, które utraciły możliwość zamieszkiwania w swoich lokalach, będą mogły zbyć zniszczony dom na rzecz gminy w zamian za nabycie lokalu komunalnego. Tego typu umowy będą mogły być zawierane przez trzy lata od daty wystąpienia powodzi, co ma na celu ułatwienie gminom budowy nowych lokali mieszkalnych.

Premia powodziowa na remonty

W ramach nowelizacji wprowadzono także premię powodziową na remont budynków. Premia ta będzie przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i pokryje koszty weryfikacji dokumentacji. Wysokość wsparcia uzależniona będzie od rodzaju podmiotu ubiegającego się o premię oraz statusu budynku. Na przykład, gminy oraz towarzystwa budownictwa społecznego mogą liczyć na 70% kosztów przedsięwzięcia, podczas gdy inni właściciele budynków wielorodzinnych otrzymają 50% wsparcia.

Ułatwienia w odbudowie

Nowelizacja przewiduje również zwolnienie z pozwolenia na budowę dla robót budowlanych związanych z przebudową uszkodzonych budynków. Dzięki temu, proces odbudowy obiektów zniszczonych przez powódź ma być prostszy i szybszy. Ustawa wprowadza także przepisy dotyczące zwrotu kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, którzy przebywają na urlopie w celu usuwania skutków powodzi.

Na koniec, nowelizacja przewiduje, że Wody Polskie będą miały do 2025 roku 800 mln zł na zakup nieruchomości na terenach szczególnie zagrożonych powodzią. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, co oznacza, że wsparcie dla poszkodowanych może rozpocząć się niezwłocznie.

Źródło: wnp

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments