- Uczniowie ściągający podczas matury mogą być wykluczeni z edukacji na rok.
- Egzaminy uczniów przyłapanych na ściąganiu będą unieważnione.
- Nowoczesne technologie, takie jak okulary AI, mogą ułatwiać oszustwa na egzaminach.
- Kontrole egzaminacyjne są zależne od decyzji dyrektora szkoły.
- Urządzenia telekomunikacyjne mogą prowadzić do unieważnienia egzaminu.
Uczniowie, którzy próbują ściągać podczas egzaminu maturalnego, mogą zostać wykluczeni z dalszej edukacji na co najmniej rok, a ich egzaminy będą unieważnione. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) ostrzega przed konsekwencjami nieuczciwych praktyk.
Konsekwencje ściągania
Na maturalnych egzaminach uczniowie, którzy zostaną przyłapani na ściąganiu lub korzystaniu z telefonów, nie będą mieli możliwości poprawy egzaminu. Dyrektor CKE, profesor Robert Zakrzewski, podkreślił, że „jeśli ktoś uzyskał wynik nieuczciwie, to może się okazać, że brak mu tych umiejętności na wyższym poziomie edukacji”.
Nowoczesne technologie a oszustwa
W ostatnich latach pojawiły się przypadki uczniów korzystających z nowoczesnych technologii, takich jak okulary z technologią AI, które mogą wyświetlać odpowiedzi na pytania egzaminacyjne. Profesor Zakrzewski zaznaczył, że „ustawa o systemie oświaty mówi, że już samo wniesienie urządzeń telekomunikacyjnych stanowi podstawę do unieważnienia tego egzaminu”.
Opinie dyrektorów szkół
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Danuty Siedzikówny „Inki” we Wrocławiu, Marek Sępik, zauważył, że „uczniowie już nie ściągają, jak pozwalają sobie na sprawdzianach, czy kartkówkach”. Mimo to, pojedyncze przypadki ściągania wciąż się zdarzają, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Kontrole podczas egzaminów
Dyrektor CKE dodał, że kontrole podczas egzaminów mogą się zdarzyć, jednak są one uzależnione od decyzji dyrektora szkoły. Szczegóły dotyczące nadzoru ustala zespół nauczycieli, którzy znają swoich uczniów i ich nawyki. Profesor Zakrzewski wyraził przekonanie, że „rozmawiamy o nikłym odsetku osób, które chcą uzyskać wynik nieuczciwie”.
Technologia AirGo Vision
Okulary AirGo Vision, które wykorzystują technologię Chat GPT, zostały stworzone przez amerykańską firmę Solos. Urządzenie potrafi rozpoznawać tekst, robić zdjęcia oraz odpowiadać na pytania zadane ustnie, co stwarza nowe możliwości, ale także ryzyko oszustwa na egzaminach.