Izba Reprezentantów USA przegłosowała 5 maja 2025 roku ustawę MEGOBARI, która nakłada sankcje na gruzińskich urzędników zamieszanych w korupcję lub działających na rzecz Rosji. Projekt wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Senat.
- Izba Reprezentantów USA przegłosowała ustawę MEGOBARI, nakładającą sankcje na gruzińskich urzędników zamieszanych w korupcję lub działających na rzecz Rosji.
- Ustawa została przyjęta zdecydowaną większością głosów: 349 za i 42 przeciw, ale wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Senat.
- Departament Stanu USA będzie zobowiązany do sporządzenia raportu na temat działań rosyjskiego i chińskiego wywiadu w Gruzji.
- Ustawa ma na celu pogłębienie stosunków między USA a Gruzją oraz wspieranie demokracji i suwerenności w tym kraju.
- Inicjatorem ustawy jest kongresmen Joe Wilson, który wspiera gruzińską opozycję i krytykuje obecne władze Gruzji.
Głosowanie w Izbie Reprezentantów
Ustawa została przegłosowana zdecydowaną większością głosów, wynoszącą 349 za i 42 przeciw. Nakazuje ona przeprowadzenie „kompleksowego przeglądu” polityków partii rządzącej Gruzińskie Marzenie w kontekście nałożenia na nich sankcji. Restrykcje mają dotyczyć osób zamieszanych w korupcję lub tych, którzy „podważają gruzińską suwerenność”.
Obowiązki Departamentu Stanu
Zgodnie z przepisami ustawy, Departament Stanu USA będzie zobowiązany do sporządzenia pełnego raportu na temat działań oraz agentów rosyjskiego i chińskiego wywiadu w Gruzji.
Pogłębianie relacji z Gruzją
Ustawa, której nazwa w języku gruzińskim oznacza „przyjaciel”, ma na celu pogłębienie stosunków między USA a Gruzją w momencie, gdy w kraju ma powrócić „demokracja i suwerenność”.
Inicjatywa kongresmena Wilsona
Inicjatorem ustawy jest republikański kongresmen Joe Wilson, który jest znany ze wspierania gruzińskiej opozycji i nie uznaje obecnych władz za prawowite. Po głosowaniu Wilson stwierdził: „Reżim Iwaniszwilego dąży do podważenia wolności Gruzji. Stoję po stronie narodu gruzińskiego i prawowitej prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili w ich apelu o wolne i uczciwe wybory. Ten projekt ustawy daje urzędnikom Gruzińskiego Marzenia wybór: porzucić potencjalnego dyktatora (Bidzinę) Iwaniszwilego lub stawić czoła sankcjom. Nadal jest czas, aby uratować suwerenność Gruzji!”
Poprzednie sankcje USA
USA nałożyły już w ubiegłym roku szereg sankcji na polityków partii rządzącej w Gruzji, w tym ministra spraw wewnętrznych, za tłumienie protestów opozycji. Sankcjami ukarany został również Bidzina Iwaniszwili, faktyczny przywódca kraju i honorowy prezes partii Gruzińskie Marzenie.