- Egzamin maturalny z języka polskiego rozpocznie się o godzinie 9:00.
- Centralna Komisja Egzaminacyjna nie potwierdziła żadnych przecieków zadań egzaminacyjnych.
- Użytkownicy są ostrzegani przed oszustami oferującymi rzekome rozwiązania egzaminów.
- Aby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych.
- Maturzyści mają prawo do poprawki w sierpniu, jeśli nie zdadzą jednego egzaminu.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) potwierdziła, że nie ma żadnych informacji o przeciekach zadań egzaminacyjnych z języka polskiego, a egzamin maturalny rozpocznie się zgodnie z planem o godzinie 9:00.
Brak potwierdzonych przecieków
Centralna Komisja Egzaminacyjna nie ma potwierdzonych informacji o jakimkolwiek przecieku zadań egzaminacyjnych z języka polskiego. Dziennikarz RMF FM, Michał Dobrołowicz, uzyskał te informacje od dyrektora CKE, profesora Roberta Zakrzewskiego. Zdjęcia arkuszy i przykładowych zadań, które pojawiły się w internecie, nie pochodzą z oryginalnego arkusza.
Ostrzeżenia przed oszustami
Portal Dziennik.pl ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują temat przecieków maturalnych. Użytkownicy są kuszeni ofertami, które obiecują dostęp do rzekomych rozwiązań egzaminów w zamian za opłatę, często przez SMS lub szybki przelew. „Jeśli któryś z maturzystów da się nabrać na taką akcję oszustów, musi liczyć się z ukrytymi kosztami” – zaznacza Dziennik.pl.
Przebieg egzaminu
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 240 minut. Po zakończeniu egzaminu na stronie CKE opublikowane zostaną arkusze oraz propozycje rozwiązań.
Zasady matury 2025
Maturzyści są zobowiązani do przystąpienia do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe są również dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Dodatkowo, abiturienci szkół z językiem nauczania mniejszości narodowych muszą przystąpić do egzaminów z tego języka.
Aby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym. Maturzyści mają prawo do poprawki w sierpniu, jeśli nie zdadzą jednego obowiązkowego egzaminu. W przypadku niezdania więcej niż jednego egzaminu, poprawki można dokonać dopiero w przyszłym roku.