Rząd wnioskuje o imigrantów do Sejmu.

  • Nowe regulacje dotyczące azylu w Polsce obowiązują przez 60 dni.
  • Decyzja jest odpowiedzią na napiętą sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
  • Rząd podkreśla, że presja migracyjna stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.
  • Dotychczasowe działania rządu przynoszą pozytywne efekty w ograniczaniu nielegalnej migracji.
  • Przedłużenie regulacji wymaga zgody Sejmu.

Nowe regulacje dotyczące azylu w Polsce, zaproponowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, mają obowiązywać przez 60 dni w odpowiedzi na napiętą sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Nowe regulacje

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponował nowe regulacje, które mają obowiązywać przez kolejne 60 dni. Decyzja ta jest częścią działań wynikających z tzw. ustawy azylowej, przyjętej przez rząd w grudniu 2024 roku.

Przyczyny wprowadzenia zmian

Nowe przepisy zostały wprowadzone w odpowiedzi na działania władz białoruskich, które, według polskiego rządu, współpracują z Rosją oraz międzynarodowymi grupami przestępczymi w organizowaniu przerzutu migrantów na teren Unii Europejskiej.

Stan na granicy

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej pozostaje napięta. Rząd podkreśla, że zorganizowana presja migracyjna stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i jej obywateli. Wprowadzone ograniczenia w składaniu wniosków o azyl mają na celu przeciwdziałanie tym zagrożeniom.

Efekty dotychczasowych działań

Jak zaznacza rząd, dotychczasowe efekty tych działań są pozytywne. Ograniczenie prawa do azylu działa prewencyjnie, utrudniając wykorzystanie procedur ochrony międzynarodowej do nielegalnego przekraczania granicy oraz dalszej migracji do innych państw Unii Europejskiej.

Przyszłość regulacji

Przedłużenie ograniczeń wymaga jeszcze zgody Sejmu. Jeśli zostanie zatwierdzone, nowe przepisy będą obowiązywać przez dwa kolejne miesiące. Rząd zapowiada dalsze monitorowanie sytuacji na granicy oraz podejmowanie kroków mających na celu ochronę bezpieczeństwa kraju.

Źródło: businessinsider
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments