RPP zdecyduje o stóp procentowych w środę

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co wpłynie na kredytobiorców.

  • Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych na dwudniowym posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek.
  • Ekonomiści prognozują obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych do 5,25% w przypadku stopy referencyjnej.
  • Prezes NBP Adam Glapiński zasugerował możliwość obniżki stóp już w maju, w zależności od danych makroekonomicznych.
  • Reakcje rynku wskazują na zaskoczenie po wcześniejszych wypowiedziach Glapińskiego o braku podstaw do obniżenia stóp.
  • RPP zauważyła spowolnienie dynamiki płac oraz niską produkcję przemysłową, co wpływa na decyzje dotyczące polityki pieniężnej.

Decyzja RPP w środę

Według konsensusu rynkowego PAP Biznes, Rada Polityki Pieniężnej obniży w środę 7 maja stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 50 pb. do 5,25 proc. w przypadku stopy referencyjnej. Dyskusja na temat obniżek stóp procentowych nabrała tempa na początku kwietnia, kiedy prezes NBP Adam Glapiński ogłosił zwrot w kierunku mniej restrykcyjnej polityki pieniężnej.

Wypowiedzi prezesa NBP

Glapiński stwierdził: „Można by powiedzieć żartobliwie, że przychodzę jako gołąb na czele innych gołębi”. Dodał, że Rada mogłaby dokonać cięcia stóp już w maju, w zależności od danych. Wskazał na możliwość obniżki o 50 pb., a następnie przerwy przed kolejnymi cięciami. Podkreślił, że Rada musi jeszcze uzgodnić, czy takie dostosowanie będzie wystarczające.

Reakcje rynku

Wystąpienie Glapińskiego zaskoczyło obserwatorów, ponieważ wcześniej informował o braku podstaw do obniżenia stóp. Po jego wypowiedzi członkowie RPP zaczęli jednoznacznie wskazywać na obniżkę stóp w maju, co było związane z danymi makroekonomicznymi potwierdzającymi dezinflacyjny obraz gospodarki.

Wpływ na inflację i płace

RPP zwróciła uwagę na wyhamowanie dynamiki płac oraz zaskakująco niską produkcję przemysłową. Dodatkowo, wojna celna USA pogorszyła perspektywy wzrostu światowej gospodarki, co może wspierać trend spadkowy inflacji. Wstępny odczyt inflacji za kwiecień wyniósł 4,2 proc., co również wpłynęło na decyzję RPP.

Prognozy analityków

Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych, ocenił, że RPP zdecyduje o obniżce stopy referencyjnej o 25 lub 50 punktów bazowych. Zwrócił uwagę, że WIBOR, czyli stawka, za którą banki pożyczają pieniądze, zaczyna spadać w odpowiedzi na oczekiwania rynku.

Wpływ na kredyty i depozyty

Kuczyński podkreślił, że wysokość WIBORu wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Przy obniżce stóp o 25 punktów, miesięczna rata kredytu na 300 tys. złotych może zmniejszyć się o około 60 zł, a przy obniżce o 50 punktów – o 120 zł. Analityk zauważył, że obniżka stóp nie wpłynie na oprocentowanie depozytów, które pozostaną na niskim poziomie.

Perspektywy na przyszłość

Kuczyński przewiduje, że majowa obniżka stóp nie będzie jednorazowa. Zakłada, że w tym roku stopy mogą zostać obniżone łącznie o 125 punktów bazowych, co doprowadzi do stopy referencyjnej NBP na poziomie od 4,5 do 4,75 proc. na koniec roku.

Źródło: tvn24.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments