RPP ujawnia naruszenia w ortodoncji

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przeprowadził analizę działalności jednego z wiodących podmiotów świadczących usługi stomatologiczne i ortodontyczne, ujawniając szereg naruszeń w zakresie diagnostyki i prowadzenia leczenia. Wskazano na brak odpowiednich kwalifikacji lekarzy oraz niedostateczną dokumentację medyczną pacjentów.

  • Rzecznik Praw Pacjenta przeprowadził analizę działalności podmiotu stomatologicznego, ujawniając liczne naruszenia w diagnostyce i leczeniu.
  • Brak odpowiednich kwalifikacji lekarzy oraz niedostateczna dokumentacja medyczna pacjentów były kluczowymi problemami.
  • Dokumentacja medyczna była prowadzona w sposób szczątkowy, co uniemożliwiało prawidłową ocenę leczenia.
  • Rzecznik wydał decyzję nakazującą zaprzestanie niezgodnych z prawem praktyk, co zostało potwierdzone przez eksperta w dziedzinie ortodoncji.
  • Konsultant podkreślił, że kwalifikacja pacjenta do leczenia ortodontycznego powinna być kompleksowa i opierać się na różnych badaniach.

Nieprawidłowości w diagnostyce

Analiza materiału dowodowego wykazała, że podmiot leczniczy stosował nakładki ortodontyczne, jednak sposób prowadzenia leczenia budził poważne zastrzeżenia. Kwalifikacji do leczenia dokonywali lekarze dentyści bez specjalizacji w ortodoncji, co narusza zasady prawidłowego leczenia.

Braki w dokumentacji

Rzecznik Praw Pacjenta zauważył, że dokumentacja medyczna pacjentów była prowadzona w sposób szczątkowy i lakoniczny. W dokumentacji brakowało kluczowych informacji, w tym numeru statystycznego rozpoznania choroby, co uniemożliwiało prawidłową ocenę przebiegu leczenia.

Decyzja Rzecznika

Na podstawie ustaleń Rzecznik wydał decyzję stwierdzającą naruszenie zbiorowych praw pacjenta, nakazując podmiotowi zaprzestanie stosowania niezgodnych z prawem praktyk. Opinia Rzecznika została potwierdzona przez eksperta – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ortodoncji.

Wymogi diagnostyczne

Konsultant podkreślił, że kwalifikacja pacjenta do leczenia ortodontycznego powinna być kompleksowa i opierać się na badaniu podmiotowym oraz przedmiotowym, a także na dodatkowych badaniach. Zaznaczył, że samo zdjęcie rentgenowskie nie może być jedynym elementem diagnostyki.

Podsumowanie

Rzecznik Praw Pacjenta nie kwestionuje skuteczności leczenia nakładkami ortodontycznymi, jednak podkreśla, że musi ono być realizowane zgodnie z zasadami należytej staranności i regułami ostrożności. W analizowanej sprawie wykazano, że plany leczenia były zbyt ogólne i nie uwzględniały indywidualnych potrzeb pacjentów.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments