RPP obniża stopy procentowe. Oto kluczowe powody jej decyzji

  • RPP obniżyła stopy procentowe, by przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu.
  • Decyzja RPP wynika z niższych odczytów inflacji i spadku dynamiki płac.
  • W I kwartale 2025 roku tempo wzrostu gospodarczego było niższe od oczekiwań.
  • Inflacja CPI w kwietniu 2025 roku spadła do 4,2 proc.
  • RPP planuje dalsze działania w celu stabilizacji makroekonomicznej.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych, co ma na celu przeciwdziałanie spowolnieniu gospodarczemu oraz dostosowanie polityki monetarnej do zmieniającej się sytuacji inflacyjnej w Polsce. W środę, 7 maja, RPP obniżyła stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego (NBP) o 0,5 punktu procentowego, co jest odpowiedzią na niższe odczyty inflacji oraz spowalniający wzrost płac. Decyzja ta ma na celu wsparcie gospodarki w obliczu słabszych danych makroekonomicznych.

Obniżenie stóp procentowych

Na posiedzeniu, które trwało dwa dni, RPP zdecydowała się na obniżenie stopy referencyjnej do poziomu 5,25 proc. W komunikacie opublikowanym po zakończeniu obrad, Rada wskazała, że na decyzję wpłynęły m.in. niższe odczyty inflacji, zarówno bieżącej, jak i prognozowanej. „Biorąc pod uwagę napływające informacje, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP” – czytamy w komunikacie RPP.

Analiza sytuacji gospodarczej

RPP zwróciła uwagę na to, że w I kwartale 2025 roku tempo wzrostu gospodarczego w Polsce było prawdopodobnie niższe od oczekiwań. W marcu odnotowano spadek sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej, mimo że produkcja przemysłowa wzrosła. Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie, jednak zatrudnienie w firmach spadło w porównaniu do roku ubiegłego. Wzrost płac, choć nadal wysoki, wykazuje tendencję spadkową.

Inflacja i jej wpływ na decyzje RPP

W kwietniu 2025 roku inflacja CPI według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) spadła do 4,2 proc. z 4,9 proc. w marcu. RPP wskazuje, że spadek ten jest efektem m.in. tańszych paliw oraz wygaśnięcia ubiegłorocznej podwyżki VAT na żywność. „Uwzględniając dane GUS można szacować, że w kwietniu br. obniżyła się również inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, przy wciąż podwyższonej dynamice cen usług” – informuje RPP.

Perspektywy na przyszłość

Rada Polityki Pieniężnej zaznacza, że dalsze decyzje dotyczące stóp procentowych będą zależały od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji oraz aktywności gospodarczej. „Czynnikiem niepewności pozostaje kształtowanie się presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach, poziom administrowanych cen nośników energii oraz dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej” – podkreśla RPP. NBP zapowiada kontynuację działań na rzecz stabilności makroekonomicznej i finansowej, koncentrując się na trwałym powrocie inflacji do celu w średnim okresie.

Reakcje ekspertów

Eksperci zwracają uwagę, że obniżka stóp procentowych może przynieść korzyści, ale również ostrzegają przed zbyt dużym optymizmem. Wskazują na konieczność monitorowania sytuacji gospodarczej oraz inflacyjnej, aby uniknąć potencjalnych negatywnych skutków. RPP podkreśla, że w razie potrzeby możliwe są również interwencje na rynku walutowym, co ma na celu dalsze stabilizowanie sytuacji gospodarczej w Polsce.

Źródło: biznes
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments